Rynek pracownika z jednej strony cieszy każdego z nas, bo daje poczucie komfortu możliwości zmiany pracy i poprawy warunków zatrudnienia, a z drugiej strony przedsiębiorcom spędza sen z powiek, z powodu braku rąk do pracy. W tej sytuacji posiłkowanie się kadrą zza wschodniej granicy jest jednym z kluczowych rozwiązań.
O ile możliwości zatrudnienia pracowników z Ukrainy znają już wszyscy, to w przypadku innych krajów np. Białorusi, wielu przedsiębiorców wciąż nie wie, jak się do tego zabrać i jak znaleźć odpowiednich kandydatów, a potem ściągnąć ich legalnie do Polski.
– Na rynku rekrutacyjnym niewiele jest firm profesjonalnie zajmujących się pozyskiwaniem pracowników z Białorusi – mówi Grzegorz Szenejko, prezes Optimum Go Sp. z o.o, agencji pracy tymczasowej specjalizującej się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu.
Spółka Optimum Go świadczy usługi przedsiębiorcom, którzy potrzebują pracowników oraz osobom poszukującym pracy. Firma specjalizuje się w rekrutacji osób zarówno na stanowiska wymagające posiadania specjalnych uprawnień np. zawodowych kierowców albo spedytorów, jak i do pracy fizycznej np. pracowników produkcji czy magazynierów.
Ukraina. A co z pracownikami z Białorusi?
Według różnych szacunków, do Polski przybyło już od 1,5 do 2 mln pracowników z Ukrainy i powoli zasoby rąk do pracy z tego kraju kończą się. Wielu obywateli Ukrainy równie chętnie na miejsce zatrudnienia wybiera inne państwa. W świetle ostatnich doniesień z niemieckiego rynku pracy, który za chwilę otworzy się szerzej dla pracowników z Ukrainy, można spodziewać się, że część z nich wyjedzie na Zachód. Wstępne szacunki mówią o odpływie 0,5 mln pracowników z Ukrainy. Trudno jest w tej chwili powiedzieć, czy tak rzeczywiście będzie, z pewnością jednak wyjazd pracowników z Ukrainy na Zachód odczują polscy przedsiębiorcy. W tej sytuacji niezwykle pożądani mogą okazać się pracownicy z Białorusi. Dodatkowym atutem Białorusi jest to, że na tym rynku pracy wciąż jest dużo fachowców z wykształceniem technicznym, których drastycznie brakuje w Polsce i Europie, np. spawaczy, operatorów maszyn CNC czy elektryków. Co więcej, dla Białorusinów Polska pozostaje bardzo atrakcyjnym rynkiem pracy.
– W Grupie Go, do której należy Optimum Go i firma spedycyjna Go Logis, pracuje kilka osób z Białorusi. Są pracowici, komunikatywni, nie boją się nowych wyzwań i tak jak nam, zależy im na stabilizacji życiowej. Potrzebują szansy i dostają ją w Polsce. Cenią sobie nasze podejście do kultury pracy. Świetnie sprawdzają się w polskich zespołach i stanowią cenną wartość dodaną – mówi Grzegorz Szenejko.
– Polska umożliwia mi znalezienie dobrej pracy i adekwatne zarobki, mam tu szansę zarobienia na dom dla rodziny i zapewnienia lepszych warunków życia dla moich dzieci. Tu jest zupełnie inna atmosfera i inny poziom życia niż na Białorusi. Polska jest krajem, w którym można spełnić pragnienia, być szczęśliwym i realizować się. To kraj przyszłości, który się rozwija. I ja też chcę tak samo się rozwijać – mówi Vitalij, spedytor Go Logis.
– W Polsce pracuje się bardzo dobrze. Ludzie są bardziej otwarci i komunikatywni, uśmiechają się. Jak poprosisz kogoś o pomoc, to zawsze ktoś jej udzieli. Wiem, że tu mam więcej możliwości niż na Białorusi, więcej „drzwi otwartych”, mogę prowadzić własny biznes – uzupełnia Viki, spedytorka z Białorusi, która też pracuje w Go Logis.
Niezależnie od tego, czy ktoś prowadzi małą czy dużą firmę, może znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy na Białorusi.
– Prowadzimy rekrutację pracowników z tego kraju, jeszcze na miejscu weryfikując ich umiejętności i uprawnienia. Po zatrudnieniu w Polsce, w przypadku, gdy pracownik nie sprawdzi się na powierzonym mu stanowisku, jak najszybciej proponujemy pracodawcy innych kandydatów – wyjaśnia Grzegorz Szenejko z Optimum Go.
Rekrutację trzeba zacząć już na Białorusi
Dzięki własnemu oddziałowi na Białorusi, Optimum Go może nadzorować od początku do końca cały proces rekrutacji. Z reguły zaproszenie pracownika z Białorusi do Polski zajmuje minimum miesiąc i wiąże się z różnymi formalnościami. Po rekrutacji trzeba dopilnować pozwoleń na pracę, wysłać odpowiednie dokumenty na Białoruś, zarejestrować pracownika w centrach wizowych, a nawet dopilnować, aby pojawił się w odpowiednim terminie i złożył dokumenty potrzebne do otrzymania wizy. Po załatwieniu formalności na Białorusi pracownik może przyjechać do Polski. Tu agencja zapewnia mu badania lekarskie i ogólne szkolenie BHP, pomaga też np. w znalezieniu zakwaterowania. Dzięki sprawnemu załatwieniu formalności, kandydaci od razu zaczynają pracę. Ale agencja nadal pozostaje z nimi w kontakcie. Pracownicy białoruscy mogą liczyć na jej wsparcie w sytuacjach awaryjnych i zadzwonić o każdej porze, dla nich telefon jest czynny 24 godziny na dobę.
Jak wynika z danych Optimum Go, na polskim rynku obecnie można zaobserwować duży wzrost zapotrzebowania na pracowników budowlanych z Białorusi, także tych pracujących przy budowach dróg. Kolejną, najczęściej rekrutowaną grupą są operatorzy maszyn CNC i spawacze. Co ciekawe, podobne są oczekiwania białoruskich pracowników, którzy najchętniej gotowi są podjąć pracę w firmie z branży budowlanej. Jednocześnie dużą grupę Białorusinów poszukujących pracy w Polsce stanowią kierowcy kat. C+E oraz informatycy zainteresowani pracą zdalną. Najszybciej przeprowadzona rekrutacja przez Optimum Go polegała na znalezieniu 10 programistów, gotowych do podjęcia pracy zdalnej. To zlecenie zostało zrealizowane w ciągu dwóch dni.
Komentarze