Sprawnie i bez uszkodzeń

30 lipca 2010, 0:00

By zapobiec dalszym uszkodzeniom podczas usuwania samochodów ciężarowych z miejsca wypadku, a także by przyspieszyć ich usuwanie, na stronie internetowej Mercedes-Benz opublikowano zaktualizowane instrukcje dla służb holowniczych, dotyczące modeli Actros, Atego i Axor.

Ponieważ samochody ciężarowe są ciężkie, należy je wydobywać z miejsca wypadku z wielką precyzją i ostrożnością, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń. Instrukcje bardzo dokładnie opisują warunki ramowe w tym zakresie.

Czas jest istotny, gdy pojazdy są usuwane z miejsca wypadku – ważne jest, by jak najszybciej przywrócić płynny ruch. Dlatego ważne są działania służb technicznych i prawidłowe obchodzenie się z pojazdami. W razie konieczności wydobycia samochodu z miejsca kolizji nie wolno zakładać haka holowniczego w dowolnym miejscu pojazdu. Z uwagi na wielkość i masywną konstrukcję ciężkich pojazdów wyznaczone zostały określone punkty mocowania urządzeń holowniczych. Zgodnie z instrukcją, w żadnym wypadku nie wolno przekraczać zadanych wartości obciążenia, gdyż grozi to trwałym uszkodzeniem ramy pojazdu. Ogółem, instrukcja wyjaśnia bardzo dokładnie, w którym miejscu, w jaki sposób i za pomocą jakich urządzeń można pociągnąć samochód ciężarowy, używając maksymalnie dopuszczalnych sił.

Instrukcja informuje też, w którym miejscu można unieść samochód i jak go zabezpieczyć do przewozu. Szczególnie ważne są informacje, które układy elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne wymagają podłączenia lub odłączenia na czas holowania i które połączenia mechaniczne trzeba rozłączyć. Instrukcja podaje również więcej informacji na temat znaczenia poszczególnych wskazań komputera pokładowego.

Do modeli Actros, Atego i Axor zostały przygotowane osobne instrukcje. Dzięki odpowiedniemu opracowaniu, instrukcje są zrozumiałe, a polecenia w nich zawarte łatwe do wykonania, dodatkowo wzbogacone o fotografie, tabele i rysunki schematyczne.

Instrukcje dla służb holowniczych są dostępne w różnych wersjach językowych w postaci nieodpłatnych plików pdf. W Internecie można je znaleźć na stronie www.mercedes-benz.de/abschleppen-bergen, pod linkiem „Informationen und Leitfaden für Abschleppdienste“

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!