Więcej kontroli ITD jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę.

, 1 sierpnia 2019, 12:34

Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał ustawę regulującą m.in. działalność Inspekcji Transportu Drogowego. Na mocy nowych postanowień, znacznie zwiększy się liczba kontroli drogowych przeprowadzanych przez inspekcję. Zbadanych ma zostać 5% ciężarówek i autobusów zarejestrowanych w Polsce rocznie.

ITD będzie kontrolować częściej

Na mocy nowych przepisów nie tylko zwiększy się liczba przeprowadzanych kontroli, ale będą one także dokładniejsze. Każdy Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego będzie posiadał mobilną stację kontroli pojazdów, umożliwiającą dokładne pomiary luzów zawieszenia, sprawności hamulców, a także emisji spalin.

Dotychczas Inspekcja Transportu Drogowego często informowała o stwierdzanych naruszeniach w zakresie ładunku pojazdów do 3,5 t. Przeładowane dostawczaki (przykład tutaj) uchodzą za prawdziwą plagę naszych dróg, jednak w podpisanej przez prezydenta Ustawie nie ma o nich mowy. Wskazana liczba kontroli (5% zarejestrowanych pojazdów), dotyczyć ma tylko pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t. oraz autobusów. ITD będzie oczywiście nadal kontrolować pojazdy dostawcze, jednak sytuacja może sprawić, że nie będą one dla inspektorów priorytetem. O rozwiązanie tej kwestii zapytaliśmy dział prasowy ITD, zostaliśmy zapewnieni, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca (więcej tutaj).

Nowe obowiązki dla kierowców

Zmiany w zakresie kontroli przeprowadzanych przez ITD niosą ze sobą także nowe obowiązki dla firm transportowych i kierowców. Jeżeli przejdą oni kontrolę drogową, będą zobligowani do posiadania przy sobie protokołu potwierdzającego ten fakt. W razie kolejnej kontroli, inspektorzy, bazując na protokole będą mogli stwierdzić, czy ewentualne uchybienia zostały naprawione.

Ustawa wejdzie w życie w trzy miesiące po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dni. Oznacza to, że fala kontroli rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!