15 lat Solarisa

23 marca 2011, 8:58

22 marca 1996 roku w Bolechowie pod Poznaniem rozpoczęła się produkcja niskopodłogowych autobusów miejskich. Dzisiaj, po 15 latach, Solaris jest jednym z czołowych producentów autobusów i trolejbusów w Europie, zatrudniającym ponad 2000 pracowników i sprzedającym swoje produkty do ponad 20 państw na świecie.

W 1996 roku w Solarisie, firmie Solange i Krzysztofa Olszewskich, pracowało 36 osób. Pierwszy wyprodukowany autobus przeznaczony był dla MPK w Poznaniu. Do końca 1996 roku fabrykę opuściło łącznie 56 pojazdów, które oprócz Poznania trafiły także do Lublina. Wkrótce autobusy z Bolechowa pojawiły się też w Gdańsku, Kołobrzegu, Koszalinie, Krakowie, Legnicy, Pile, Radomiu, Wałbrzychu i Warszawie, w której dziś jeździ najwięcej Solarisów. W 2000 roku do grona odbiorców autobusów z „zielonym jamnikiem” dołączyli pierwsi  zagraniczni klienci: Urbino 15 trafiło do miejskiego przewoźnika z Ostrawy, dwa Urbino 12 dla prywatnego przedsiębiorstwa ABUS z Berlina, zaś 4 Urbino 15 dotarło do słowackich Koszyc.

Firma zatrudnia dziś ponad 2000 osób, produkując rocznie blisko 1200 autobusów i trolejbusów. Każdego dnia fabrykę opuszcza do 8 autobusów lub trolejbusów. Do tej pory na świecie (w ponad 300 miastach i 23 państwach) jeździ blisko 7500 Solarisów.

Solaris skonstruował i wprowadził do swojej oferty 34 modele autobusów miejskich, autobusów międzymiastowych, autobusów specjalnych oraz trolejbusów i tramwajów o różnych napędach i długościach. Wśród nich Solaris Urbino 18 Hybrid, który zapoczątkował hybrydową rewolucję w europejskiej komunikacji miejskiej. Dziś oferta pojazdów z napędem spalinowo-elektrycznym obejmuje 4 modele z różnorodnymi układami hybrydowymi. W 2009 roku Solaris zaprezentował pierwszy pojazd szynowy, tramwaj Solaris Tramino. Produkcja seryjna tramwajów rozpoczęła się w roku 2010 od realizacji zamówienia na 40 sztuk dla MPK Poznań. 

W tym roku Solaris zapowiada kolejną nowość – autobus miejski napędzany silnikiem elektrycznym.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!