Autonomiczny autobus Volvo testowany w zajezdni

18 listopada 2019, 14:26

Volvo Buses po raz pierwszy zaprezentowało swój 12-metrowy, elektryczny autobus miejski poruszający się w trybie całkowicie autonomicznym na terenie zajezdni.

Pokaz, zorganizowany wspólnie z operatorem autobusów Keolis, odbył się w zajezdni autobusowej Keolis pod Gothenburgiem w Szwecji. Podczas prezentacji, w pełni elektryczny 12-metrowy autobus autonomiczny z powodzeniem przejechał pomiędzy zatoką parkingową a kilkoma stanowiskami roboczymi, w tym myjnią, stanowiskiem serwisowym oraz stacją ładowania elektrycznego, a następnie sam zaparkował w odpowiedniej zatoce – a wszystko to z pasażerami na pokładzie.

Dzisiejsza prezentacja to ważny krok na naszej drodze do autonomiczności, pokazaliśmy dziś jakie korzyści może przynieść zajezdniom takie rozwiązanie. Najważniejsze z nich to bardziej wydajny przepływ ruchu, większa efektywność, mniejsze ryzyko kolizji i wyższy poziom bezpieczeństwa. Standardowy interfejs ładowania OppChargeTM idealnie nadaje się do autonomicznego ładowania, eliminując potrzebę podłączenia do autobusów kabli zasilających w zajezdni – powiedział Håkan Agnevall, Prezes Volvo Buses.

Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że ta nowa technologia mobilności będzie bardziej powszechna za 5-10 lat. Jej wprowadzenie do zajezdni nie tylko przyspieszy rozwój, ale poprawi też naszą efektywność, a tym samym – zapewni korzyści naszym pasażerom w nadchodzących latach – powiedział Jan Kilström, Prezes Keolis w Szwecji.

ABB, firma która wspólnie z Volvo oferuje system szybkiego ładowania OppChargeTM, również dostrzega nowe możliwości.

ABB angażuje się w budowanie zero-emisyjnej przyszłości, a zrównoważony transport publiczny jest tu istotnym elementem. Dysponujemy produktami i rozwiązaniami umożliwiającymi dostarczanie energii elektrycznej od jej wytworzenia do momentu poboru w sposób bezpieczny, inteligentny i zrównoważony. Wytwarzane przez ABB ładowarki do autobusów elektrycznych z automatycznym połączeniem na dachu, umożliwiają efektywne ładowanie autonomicznych autobusów. Wraz z Volvo z niecierpliwością czekamy na przyszłość tej innowacji w transporcie – powiedział Mats Peterson, Dyrektor ds. Elektryfikacji ABB w Szwecji.

Prezentacja w zajezdni Keolis była kolejnym z szeregu udanych pokazów autonomicznych autobusów przeprowadzonych przez Volvo Buses w ostatnich latach. Był to przy tym jeden z pierwszych pokazów odbywających się w prawdziwej zajezdni autobusowej – czyli w jednym z tych z obszarów, które w ocenie Volvo oferują największy potencjał automatyzacji.

Wciąż jeszcze wiele lat dzieli nas od zobaczenia w pełni autonomicznych autobusów na drogach publicznych, ale ponieważ zajezdnie autobusowe są zamkniętymi obszarami o przewidywalnym i powtarzalnym przepływie ruchu, autobusy autonomiczne mogą tam zostać wykorzystane dużo szybciej. Współpraca z Keolis dała nam wyjątkową możliwość przetestowania autonomicznego autobusu w rzeczywistych warunkach, co pomoże nam w dalszym rozwoju autonomicznych rozwiązań – powiedział Håkan Agnevall.

Volvo Buses jest jednym z liderów w rozwoju autonomicznych autobusów. W ciągu najbliższych dziesięciu lat na Ziemi przybędzie najprawdopodobniej ok. miliarda mieszkańców, z których większość będzie mieszkać w miastach. Spowoduje to konieczność rozwoju transportu publicznego, infrastruktury i planowania przestrzennego, czym z kolei trzeba będzie zarządzać w jeszcze bardziej zrównoważony i efektywny sposób. Volvo Buses uważa, że część rozwiązań w tym obszarze będzie dotyczyła połączenia autobusów autonomicznych i elektrycznych. Wraz ze swoimi partnerami, jest pionierem w opracowywaniu rozwiązań zrównoważonego transportu publicznego, aby sprostać tym wyzwaniom.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!