Spadki cen używanych pojazdów transportu ciężkiego 

, 27 listopada 2019, 16:16

Koniec roku to dobry czas na modernizację sprzętu i infrastruktury. Jednocześnie trendy, które kierują kalendarzem zakupów konsumenckich, powoli przechodzą także do biznesu. Analizując ostatnie pół roku wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli wyraźne, bo aż prawie 2 procentowe spadki cen w niektórych kategoriach.

TRADUS.com przeanalizowała rozwój cen pojazdów oferowanych w sieci. Na wirtualnym rynku znajduje się obecnie ponad 282 tysiące pojazdów użytkowych z sektora rolniczego, budowniczego oraz transportowego. W okresie sześciu miesięcy (od maja do października 2019 r. włącznie), portal opierający swoje działanie na danych, obserwował i analizował wartości 48 referencyjnych pojazdów w następujących kategoriach:

  • Kombajny i ciągniki (rolnictwo)
  • Koparki hydrauliczne (budowlane)
  • Ciężarówki i ciągniki siodłowe (transport)

Ceny pojazdów używanych spadły średnio o 1,8 procent w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Przeprowadzona analiza dostarczyła informacji na temat tego, które marki i jakie typy pojazdów zmieniły wartości swoich cen oraz jaki był tego powód. Użytkownicy chętnie z niej skorzystali. W przeglądzie pod uwagę brane były popularne marki, takie jak John Deere, Claas, Fendt, New Holland i Kubota oraz Volvo, MAN, Mercedes Benz, IVECO i Scania, a także takie Caterpillar, Liebherr, JBC, Hyundai i Hitachi.

Poprzez sześciomiesięczny monitoring cen konkretnych typów, kategorii i marek pojazdów, uzyskaliśmy przegląd aktualnego rozwoju trendów na rynku pojazdów używanych. Konsumenci odwiedzający nasz portal zyskują rzetelne informacje na temat sektora, którym są zainteresowani. Nie muszą czytać tysięcy opinii w sieci, ani kierować się wskazówkami z wątpliwych źródeł – wyjaśnia Joost Goedhart, kierownik sprzedaży w TRADUS.

Szczególnie gwałtownie spadły ceny używanych pojazdów rolniczych (-3,5 procent). W transporcie obniżka miała umiarkowany charakter (-1,5 %), a w budownictwie wartości pozostały w dużej mierze stabilne (-0,6 %). Jak wynika z analizy danych, w zależności od modelu, typu lub marki występują znaczne różnice w tendencjach cenowych. Co również ciekawe, niektóre modele zdrożały.

Rozwój cen pojazdów użytkowych w transporcie

Od maja ceny w tej kategorii zmalały średnio o 1,5 procent. Wartości ciężarówek okazały się bardziej stabilne (-0,4 procent) niż w przypadku ciągników (-2,5 procent). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od czterech do pięciu procent droższe.

Rozwój cen pojazdów użytkowych w rolnictwie

Ceny pojazdów używanych w tej kategorii spadły średnio o 3,5 procent.

Obniżka wynika z wahań sezonowych i bardzo wyraźnego załamania letniego. Zakładamy, że wiosną 2020 r. nastąpi wyraźny trend wzrostowy – wyjaśnia Goedhart.

Analiza ujawniła duże różnice w tendencjach zachowawczych cen. Niektóre maszyny żniwne odnotowały dwucyfrowy spadek wartości, podczas gdy inne stały się o dziewięć procent droższe. Przykładowo, cena kombajnów New Holland TX znacznie wzrosła (+9%), a modele CR New Holland staniały (-13%). Podobny obraz zaobserwowano w przypadku ciągników: Fendt Favorit stał się droższy, a Fendt Farmer odwrotnie.

Każdy, kto jest zainteresowany używanymi kombajnami lub ciągnikami, powinien przyjrzeć się im bliżej i porównać między sobą ceny kilku modeli. Warto przeanalizować jak zmieniają się one w przeciągu paru miesięcy – dodaje Goedhart.

Rozwój cen pojazdów użytkowych w budownictwie

Ceny obserwowanych pojazdów w tej kategorii okazały się stosunkowo stabilne – z lekkim minusem wynoszącym 0,6 proc – jednak także w tym przypadku widoczna była podobna tendencja. Analiza wykazała zakres różnicy cen w zależności od modelu – od plus 8 do minus 12 procent. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały.

Każdy, kto nie jest silnie przywiązany do konkretnej marki, może dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy –  komentuje Goedhart.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!