Tramino do Niemiec

, 12 lipca 2011, 15:36

Tramwaje Solaris Tramino trafią nie tylko do Poznania. Pięć egzemplarzy będzie poruszało się po niemieckiej Jenie, w wyniku podpisania kontraktu o wartości 13,7 mln euro przez przedstawicieli firm Solaris oraz Jenaer Nahverkehr GmbH. Pojazdy zostaną dostarczone w pierwszej połowie 2013 roku.

– „Nasza oferta została uznana za najlepszą spośród 3 zgłoszonych do przetargu. Pojazdy marki Solaris są już znane w Jenie, dokąd w latach 2009-2010 dostarczyliśmy dziewięć autobusów. Ich jakość i niezawodność z pewnością były dobrymi referencjami dla naszej oferty tramwajowej. Wygranie przetargu na dostawę tramwajów przez polską firmę na niemieckim rynku to z pewnością ogromny sukces, ale także ogromna odpowiedzialność. Mamy również nadzieję, że to obiecujący początek dla sprzedaży naszych tramwajów na rynkach europejskich” – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solarisa. – „Bardzo cieszę się również z faktu, że to właśnie w Jenie, przepięknym i bogatym w historię mieście, będą jeździły Solarisy Tramino. Mam do tego miejsca duży sentyment i miłe wspomnienia związane między innymi z moim entuzjastycznie przyjętym wystąpieniem dla studentów tamtejszego uniwersytetu w roku 2007 podczas tygodnia polsko-niemieckiego” – dodała Solange Olszewska.


Pojazd zaoferowany w Jenie to konstrukcja, która powstała z myślą o tym przetargu. Będzie to tramwaj dwukierunkowy o długości 29 metrów, trzyczłonowy z całkowicie niską podłogą, przystosowany jest do rozstawu torów o szerokości 1000 mm. Tramwaj posiada trzy wózki: w środkowym napędzane są obie osie, natomiast w wózkach skrajnych jedna oś. Wyposażony jest w cztery silniki zasilane prądem zmiennym, chłodzone powietrzem o mocy 90 kW każdy. Tramwaj dla Jeny będzie posiadać cztery pary drzwi o szerokości 1300 mm. W pojeździe przewidziano 46 miejsc siedzących. Pojazd będzie w pełni klimatyzowany. Prace produkcyjne ruszą w lipca 2012 roku.

Firma Solaris produkcję seryjną pojazdów szynowych rozpoczęła w roku 2010 od realizacji kontraktu na 45 Solarisów Tramino dla MPK w Poznaniu. Obecnie trwa dostawa tramwajów, która zakończy się w maju 2012 roku. Umowa na dostawę pięciu tramwajów do Jeny to pierwszy zagraniczny kontrakt polskiego producenta na dostawę pojazdów szynowych.

Jena to miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad rzeką Soławą (Salam). Liczy ok. 105 tys. mieszkańców. Komunikacja tramwajowa w Jenie istnieje od 1901 roku. Dziś sieć komunikacyjna miasta obejmuje 5 linii tramwajowych. Podstawowy typ pojazdu używanego w Jenie to GT6M – ZR, 3-członowy, dwukierunkowy tramwaj niskopodłogowy na rozstaw szyn 1000 mm, produkowany początkowo przez MAN, potem przez AEG, Adtranz, a ostatnio przez Bombardiera.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!