Tarcza Antykryzysowa 2.0 już wkrótce, pierwsza znowelizowana [aktualizacja]

10 kwietnia 2020, 7:33

Sejm przyjął projekt nowelizacji specustawy tworzącej tzw. Tarczę Antykryzysową 1.1. Jednocześnie prowadzone są prace nad projektem drugiej Tarczy, którego pierwsze szczegóły zostały już ujawnione.

Tarcza weszła w życie 1 kwietnia, a już po tygodniu doczekała się pierwszej nowelizacji. Dotyczy ona m.in. rozszerzenia wsparcia dla przedsiębiorców i rolników.

Rozwiązania wprowadzane przez nowelizację, z których będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z branży transportowej, a także branży części i napraw pojazdów to przede wszystkim:

  • Rozszerzenie zwolnień z płacenia składek ZUS na przedsiębiorców zatrudniających do 49 pracowników (nie tylko do 9, jak było to dotychczas). Podczas konferencji prasowej, min. Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że dla firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników, ulga wyniesie 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne za każdego z nich. Będzie ona udzielana na podstawie prostego oświadczenia, opracowanego przez ZUS.
  • Utworzenie funduszu gwarancji płynnościowej w Banku Gospodarstwa Krajowego. Średnie i duże firmy będą mogły wnioskować w nim o kredyty, których maksymalna wysokość to nawet 250 mln zł.
  • Wszystkie pieniądze wypłacane w ramach wsparcia w walce z koronawirusem będą zabezpieczone przed egzekucją komorniczą.
  • Zwiększona zostanie dostępność pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.
  • Osoby samozatrudnione będą mogły skorzystać z umorzenia pożyczki pod pewnymi warunkami
  • Wprowadzona zostanie możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od ich wielkości
  • Możliwość wypłaty świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie (pierwotnie był to jeden raz)

Zmiany wprowadzane poprzez nowelizację mają wejść w życie najszybciej jak będzie to możliwe. Jednocześnie rząd pracuje nad drugą specustawą, nazywaną Tarczą Antykryzysową 2.0. Na konferencji prasowej, która odbyła się 8 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki zdradził pierwsze szczegóły przygotowywanego projektu. W ramach tzw. Tarczy 2.0 do przedsiębiorców miałoby trafić aż 100 mld zł – głównie na potrzeby utrzymania miejsc pracy i płynności przedsiębiorców. Aż 60 mld zł miałyby stanowić środki bezzwrotne. Jednocześnie premier wskazał, że mechanizmy pomocowe będą dostępne dla firm, których obroty w ostatnim czasie spadły o 25 procent. Rozdysponowaniem środków ma zająć się Polski Fundusz Rozwoju.

Mikrofirmy będą mogły liczyć na wysokie subwencje pod warunkiem utrzymania miejsc pracy. Do małej lub średniej firmy będzie mogło trafić nawet 3,5 mln złotych w ramach pożyczki na 3 lata. Zapowiedziano także wsparcie dużych firm. Pierwsze szczegóły projektu nowej Tarczy można znaleźć na poniższym Twittcie Kancelarii Premiera.

Program miałby wystartować już w kwietniu 2020 r. po jego notyfikacji do Komisji Europejskiej

Jak oceniacie projekt nowej Tarczy Antykryzysowej? Podzielcie się opinią w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!