Nowy układ AEBS-3 do pojazdów ciężarowych DAF serii LF, CF i XF

17 lipca 2020, 9:58

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pojazdów w ruchu drogowym, firma DAF Trucks wprowadza ulepszony układ AEBS-3 dla całej gamy modeli LF, CF i XF. Ten awaryjny układ hamulcowy trzeciej generacji może zapewnić w pełni niezależne hamowanie awaryjne, pomagając uniknąć kolizji zarówno z pojazdami nieporuszającymi się, jak i jadącymi z prędkością do 80 km/h. Układ bezpieczeństwa jest oferowany w połączeniu z tempomatem adaptacyjnym (ACC) oraz systemem ostrzegającym przed kolizją (FCW).

W przypadku nowej generacji układu AEBS pojazdy ciężarowe DAF wykorzystują podwójny radar o wysokiej precyzji z 16 antenami (poprzednio było to 7 anten) do wykrywania obiektów w dużej i małej odległości. Układ jest wyposażony w najlepszy w swojej klasie czujnik dalekiego zasięgu o największej odległości wykrywania w branży — do 250 m (poprzednio 200 m). Umożliwia to wcześniejsze rozpoznanie potencjalnie krytycznych sytuacji. Wynoszący 120 stopni (poprzednio 50 stopni) kąt widzenia w bliskim zakresie pozwala na wcześniejsze przewidywanie sytuacji zajechania drogi nawet w trudnych warunkach pogodowych i w sytuacjach o słabej widoczności, takich jak mgła czy jazda pod słońce.

Układ AEBS współpracuje z układami sterowania hamowaniem i stabilnością pojazdu. Za pomocą ostrzeżeń dźwiękowych i wizualnych oraz pulsowania pedału hamulca układ sygnalizuje kierowcy konieczność zareagowania na potencjalną kolizję. Jeżeli kierowca nie zareaguje, pojazd ciężarowy automatycznie rozpoczyna hamowanie awaryjne, aby uniknąć uderzenia w przeszkodę lub ograniczyć jego skutki.

Układ AEBS-3 może zapewnić w pełni autonomiczne hamowanie awaryjne, pomagając uniknąć kolizji zarówno z pojazdami nieporuszającymi się, jak i jadącymi z prędkością do 80 km/h. W rezultacie nowy układ AEBS-3 firmy DAF automatycznie zmniejsza prędkość uderzenia w nieruchomy lub poruszający się obiekt znajdujący się przed pojazdem, jeśli kierowca nie zauważy niebezpiecznej sytuacji.

Układ AEBS-3 stanowi standardowe wyposażenie wszystkich pojazdów ciężarowych DAF serii LF, CF i XF.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!