Ruszyła X edycja Programu Stażowego Dachser

16 listopada 2020, 12:49

Dachser Polska ruszył z X edycją Programu Stażowego. Autorski projekt zakłada półtoraroczną, pełnoetatową pracę, podczas której młodzi adepci pod okiem ekspertów poznają procesy logistyczne w poszczególnych działach firmy należącej do globalnej sieci. Na przestrzeni ostatniej dekady z programu skorzystało ponad 80 uczestników, a połowa z nich do dziś związana jest z Dachser Polska. Oprócz pracy w działach stażyści biorą udział w serii szkoleń wdrażających w procesy, systemy i usługi Dachser.

Inwestycja w młodych ludzi i dzielenie się wiedzą to nieodłączna część międzynarodowej kultury organizacyjnej Dachser. Firma przywiązuje dużą wagę do wysokiej jakości szkoleń, wspierając rozwój przyszłych logistyków. Od 2011 roku również polskie oddziały przyłączyły się do autorskiego Programu Stażowego Dachser. Staże oferowane przez firmę są płatne i pełnowymiarowe, nie mają charakteru zwykłych praktyk i to znacząco wyróżnia je spośród innych ofert na rynku. Przedsiębiorstwo oferuje stażystom umowę o pracę oraz wszystkie benefity dostępne dla pracowników i daje możliwość sprawdzenia się w każdym z działów, a w dalszej kolejności perspektywę zatrudnienia w firmie.

Program Stażowy w Dachser pozwala na szkolenie przyszłych profesjonalistów branży logistycznej. Rekrutacja rozpoczyna się wiosną i zawsze jest poprzedzona przygotowaniem miejsc pracy dla stażystów w poszczególnych oddziałach, co pozwala zapewnić optymalne zaplanowanie procesu szkolenia.

W tym roku, w ramach Programu Stażowego, Dachser Polska zatrudnił 9 osób w 4 lokalizacjach: Stryków, Wrocław, Poznań i Szczecin. Przez 1,5 roku będą one poznawać specyfikę pracy we wszystkich działach firmy – dyspozycja, charter, obsługa klienta, sprzedaż, administracja palet i ubezpieczenia, fakturowanie, przetwarzanie zleceń oraz – jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli – magazyn logistyczny i przeładunkowy. W każdym z działów na stażystów czekają opiekunowie – doświadczeni pracownicy, którzy wprowadzają w praktyczne i teoretyczne aspekty działania określonych obszarów firmy.

Stażyści biorą również udział w serii szkoleń wdrażających oraz podnoszących zawodowe kompetencje. Program rozpoczęło spotkanie dotyczące misji i wartości w organizacji, a w dalszej kolejności młodzi pracownicy usłyszą m.in. o przepisach, produktach, systemach, programach oraz autorskich aplikacjach używanych w Dachser. Od marca tego roku większość modułów szkoleniowych została sprawnie zaadaptowana do formuły online, co zapewnia ciągłość procesu zdobywania wiedzy.

Pandemia koronawirusa i związane z nią zawirowania, zmusiły wiele firm do rezygnacji lub ograniczenia działań stażowych, jednak Dachser Polska zdecydował się na kontynuację Programu Stażowego w swoich oddziałach.

Specyficzna sytuacja wymagała wyjątkowych rozwiązań, jednak od początku byliśmy przekonani, że ruszamy z X edycją. To dlatego, że jesteśmy świadomi wysokiej wartości tego programu zarówno dla stażystów, jak i firmy. Zmodyfikowaliśmy proces rekrutacji i przenieśliśmy ją częściowo do sieci. Wprowadzenie niezbędnych zmian w harmonogramie tegorocznego programu pozwoliło nam wystartować w przyjętym, październikowym terminie – komentuje Eliza Rocławska, Kierownik ds. szkoleń i rozwoju pracowników w Dachser.

Nasz Program Stażowy wyrósł na mierzeniu się z wyzwaniami, dlatego teraz jest nam znacznie łatwiej. Na początku musieliśmy dotrzeć do młodych ludzi z ideą stałego zatrudnienia na dłuższy okres od razu po ukończeniu szkoły średniej. Odwiedzaliśmy szkoły w pobliżu naszych oddziałów, kontaktowaliśmy się z uczniami i uczestnikami olimpiad logistycznych, a także rozmawialiśmy z nauczycielami, spośród których wielu stało się naszymi ambasadorami. Dziś pojawiają się nowe, kolejne wyzwania, ale staramy się z nimi mierzyć. Choć formuła Programu ulega pewnym modyfikacjom, jego główna idea pozostaje wciąż niezmienna i to stanowi o jego unikalności – zauważa Eliza Rocławska.

Dachser oprócz organizacji 1,5-rocznych staży, opierając się na pozytywnych doświadczeniach z innych krajów, od 2014 roku prowadzi również Program Staży Dualnych we współpracy z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu. Jest on realizowany przez 3 lata studiów licencjackich i polega na łączeniu teorii z praktyką – po 9 tygodniach zajęć na uczelni, następuje 9-tygodniowy okres stażu w oddziale. Absolwenci tego kierunku mogą pochwalić się nie tylko dyplomem, ale także długoterminową praktyką zawodową.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!