Ważne zmiany w transporcie na Węgrzech i Słowacji z powodu pandemii

16 listopada 2020, 13:25

Coraz więcej państw wprowadza nowe restrykcje, mające na celu ograniczanie skutków pandemii koronawirusa. Ograniczenia z reguły nie dotyczą jednak transportu. W tym niezwykle istotnym dla krajowych gospodarek sektorze, dochodzi do działań przeciwnych – luzowania niektórych regulacji i przepisów. Przykładami są działania Węgrów i Słowaków.

Na Węgrzech, począwszy od 11 listopada, wprowadzony został stan wyjątkowy, który potrwa przez trzy miesiące. Od 13 listopada 2020 r. do odwołania zawieszone zostały wszelkie ograniczenia w ruchu pojazdów powyżej 7,5 t dmc.

Na Słowacji w związku z pandemią złagodzono przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku kierowców, zajmujących się krajową i międzynarodową dostawą towarów. Zwolnienie wprowadzono 11 listopada, na 30 dni, obejmuje ono m.in.:

  • wydłużenie maksymalnego dziennego limitu czasu prowadzenia pojazdu wynoszącego 9 godzin do 11 godzin
  • wydłużenie maksymalnego tygodniowego limitu czasu prowadzenia pojazdu wynoszącego 56 godzin do 60 godzin;
  • wydłużenie maksymalnego dwutygodniowego okresu prowadzenia pojazdu wynoszącego 90 godzin do 96 godzin;
  • możliwość odebrania przerwy 45-minutowej po 5 i pół godzinach jazdy;
  • możliwość korzystania, w okresie trwania zwolnienia, z odpoczynku dziennego skróconego, trwającego co najmniej 9 godzin.

Władze Słowacji wprowadzając zmiany w przepisach, zwróciły uwagę, że korzystanie z nowych limitów nie może zagrażać zdrowiu i życiu kierowców oraz wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Pracodawcy pozostają odpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników i innych uczestników ruchu drogowego.

źródło informacji: ZMPD

Tymczasem na północy Danii odkryto nowy szczep koronawirusa. Siedem gmin Północnej Jutlandii zostało zamkniętych. Epicentrum nowej odmiany znajduje się na tamtejszych fermach norek. Kierowcom realizującym transporty w tamtych rejonach nakazuje się szczególną ostrożność i, w miarę możliwości, jak najszybsze opuszczanie terenu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!