Wycieraczki do samochodów ciężarowych – przegląd rynku

14 grudnia 2020, 12:28

Wycieraczki samochodowe w pojazdach ciężarowych muszą być w stanie sprostać trudnym warunkom atmosferycznym. Prawidłowa widoczność to podstawa pracy kierowcy, zatem wycieraczki warto wymieniać regularnie. Można to zrobić na przykład teraz – na samym początku zimy. Sprawdziliśmy, jakie wycieraczki do pojazdów ciężarowych są dostępne na polskim rynku. Poniżej przedstawiamy nasz przegląd rynku z krótkim opisem oferty poszczególnych producentów.

W naszym zestawieniu znajdziecie wycieraczki do samochodów ciężarowych, które są dostępne na polskim rynku. Opisy przedstawiamy w kolejności przypadkowej. Osoby zainteresowane uzyskaniem większej ilości informacji zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami producentów i/lub dystrybutorów.

 

Wycieraczki do autobusów i samochodów ciężarowych OXIMO®

Seria wycieraczek marki OXIMO, przeznaczona do pojazdów ciężarowych, nosi nazwę WUSAG. Firma dysponuje własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, gdzie tworzy nowe rozwiązania oraz udoskonala te, które są obecne na rynku od lat. Do produkcji wykorzystywane są tworzywa sztuczne oraz odporną na czynniki zewnętrzne stal ocynkowaną typu High-Carbon. OXIMO jest polską firmą, która stawia na produkcję własnych unikatowych towarów, aby dostarczyć na europejski rynek skuteczne rozwiązania dla branży samochodowej. Firma stawia na korzystną dla klienta relację jakości produktów do ich ceny.

Wycieraczki serii WUSAG są ciche i solidnie wykonane. Dostępny jest szeroki wybór modeli, które można dopasować do swoich potrzeb oraz stylu jazdy. W asortymencie znajduje się duża selekcja rozmiarów oraz wariantów mocowania, zarówno dla samochodów ciężarowych, jak i autobusów. OXIMO posiada cztery modele wycieraczek, które różnią się od siebie typem mocowania. W każdym z rodzajów wyróżnia się kilka wariantów długości (od 550 – 1000 mm). Cena każdej wycieraczki uzależniona jest od rodzaju i długości: od 25 do 70 PLN za 1 szt.

Wycieraczki do pojazdów ciężarowych i autobusów Bosch

W ofercie firmy Bosch znajdują się wycieraczki do pojazdów użytkowych wykonane w dwóch technologiach: Aerotwin i Twin truck. Linia Twin to wycieraczki szkieletowe, przegubowe przeznaczone do montażu na hak. Dostępne są w długościach od 400 do 1000 mm. Szkielety tych wycieraczek są wykonane w całości z lakierowanego i cynkowanego metalu, co daje solidne wykonanie, odporność na korozję i długą żywotność. Pióra wycieraczek wykonane są z dwóch rodzajów gumy pokrytych powłoką grafitową, co zapewnia skuteczne oczyszczanie szyby i cichą pracę.

Linia Aerotwin to wycieraczki płaskie, dostępne w długościach od 450 do 800 mm. Wycieraczki te wyróżnia skuteczne oczyszczanie szyb dzięki równomiernemu rozłożeniu docisku pióra. Szyna stabilizująca Evodium wykonana jest ze stali odpornej na korozję, co zapewnia właściwe rozłożenie siły docisku dopasowane do ramienia, np. typu haka w pojazdach użytkowych. Do produkcji piór wycieraczek Aerotwin Bosch stosuje syntetyczną gumę EPDM, która wydłuża żywotność i ma wpływ na oczyszczanie bez smug. Polimerowa powłoka PPP – Power Protection Plus, czyli warstwa ochronna na gumie zmniejsza tarcie i zapewnia cichą pracę bez pisków i przeskakiwania w szerokim zakresie temperatur.

Pióra wycieraczek ALCA®

Wycieraczki przedniej szyby są niewątpliwie jedną z istotniejszych dla bezpieczeństwa części samochodowych: muszą gwarantować kierowcy doskonałą widoczność. Pióra wycieraczek ALCA® są wytwarzane zgodnie z międzynarodowymi standardami jakości przemysłu motoryzacyjnego. Oferują odporny na korozję, ocynkowany szkielet ze stali i prowadnice ze stali nierdzewnej dla optymalnego nacisku na szybę. Ponadto aerodynamiczny profil zapewnia dobrą widoczność podczas pracy przy wietrze i przy dużych prędkościach, a oryginalna guma HEYNER® z powłoką NANO-Graphit zapewnia podwyższoną trwałość. Wycieraczki mogą być używane przez długi czas, co potwierdzono badaniami przeprowadzonymi przez Detroit Testing Laboratory, Inc. U.S.A.

W ofercie są pióra wycieraczek ALCA TRUCK o długość 560/600/650/700 mm, ponadto opakowanie 700 mm zawiera dodatkowo specjalne uchwyty do montażu systemu spryskiwania szyb do samochodów np. SCANIA, MERCEDES ACTROS. W ofercie znajdują się również dwie linie piór wycieraczek do autobusów: ALCA BUS  o długości 760/900/1000 mm oraz HEYNER BUS CITYLINER 900/1000 mm.

Wycieraczki HELLA do pojazdów użytkowych

Hella proponuje kompletną ofertę 17 referencji wycieraczek o wzmocnionym szkielecie, pokrywających ponad 85% parku autobusów i samochodów użytkowych: ciężarowych, rolniczych oraz maszyn, np. leśnych czy budowlanych.

  • 8 referencji do autobusów i samochodów ciężarowych, są to pojedynczo pakowane wycieraczki o dł. od 500 do 1000 mm, pozwalające dobrać wycieraczkę do praktycznie każdego pojazdu.
  • 4 referencje zestawów pakowanych po dwie wycieraczki ze zintegrowanym spryskiwaczem w najpopularniejszych kombinacjach wymiarów spotykanych w samochodach ciężarowych.
  • 5 referencji pojedynczo pakowanych wycieraczek do ciągników rolniczych i maszyn o dł. od 400 do 600 mm. Konstrukcja tych wycieraczek została dostosowana do trudnych warunków pracy takich jak duże zapylenie, agresywne chemicznie otoczenie oraz praca przy relatywnie niskich prędkościach pojazdów.

Gumki wszystkich wycieraczek Hella zostały pokryte trwałą powłoką grafitową zapewniającą cichą i równomierną pracę przez długi okres użytkowania. Zadbano również o łatwość montażu poprzez wstępnie zamontowany adapter EASYCHANGE. Pozycjonowanie cenowe wycieraczek Hella znajduje się poniżej średnich cen wycieraczek premium.

Wycieraczki do pojazdów ciężarowych Valeo

Valeo dostarcza wycieraczki zarówno na niezależny aftermarket, jak i na rynek części oryginalnych. Oferuje na rynku części zamiennych pełny asortyment piór i silniczków do wycieraczek. Wycieraczki dostępne są pod markami Valeo i SWF. Zaprojektowano je tak, by były efektywne oraz łatwe do dostosowania do różnych rodzajów pojazdów w zależności od rynku i kraju. Valeo ściśle współpracuje z producentami samochodów, opracowując technologie aerodynamiczne, bezhałasowe i dopasowujące się bezbłędnie do stylu pojazdu.

W ostatnim czasie Valeo opublikowało zaktualizowane katalogi wycieraczek marki SWF. Wśród nowości przeznaczonych do samochodów ciężarowych i autobusów znalazły się między innymi wycieraczki szkieletowe do Mercedes Benz Actros model 2018 i Scanii R model 2016 a także wycieraczki w technologii Aquablade do autobusów Mercedes Benz Citaro i autokarów Setra. AquaBlade™ to opatentowana przez Valeo technologia, gdzie dysze spryskiwaczy wbudowane zostały w pióro wycieraczki. Rozwiązanie to przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wycieraczki do szyb pojazdów użytkowych i autobusów od Würth Polska

Wprowadzone niedawno na rynek wycieraczki konwencjonalne od Würth Polska są przeznaczone do pojazdów użytkowych i autobusów. W ofercie dostępnych jest 10 produktów o długościach od 500 do 1000 mm i różnych sposobach montażu – z 4 adapterami, adapterem przykręcanym śrubą i adapterem typu U. Dostępne są także modele o długości 700 mm z klipsami do montażu dyszy spryskiwacza szyb oraz ze zintegrowaną dyszą.

Mają 8 punktów wsparcia, co zapewnia równomierne rozłożenie sił oraz dużą przyczepność nawet przy wysokich prędkościach i dużych opadach atmosferycznych. Szkielet wycieraczki został wykonany z metalu o grubości 1,2 mm, łączonego nitami ze stali nierdzewnej, odpornymi na działanie korozji. Dzięki temu zachowuje kształt nawet w trudnych warunkach pogodowych. Pióra składają się w 60% z naturalnej gumy o grafitowanej powierzchni. Po zużyciu można je w łatwy sposób wymienić.

Wycieraczki są sprzedawane pojedynczo, w opakowaniach, które można ponownie zamknąć. Uławia to ich przechowywanie oraz umożliwia dopasowanie długości i geometrii ramienia do każdego pojazdu. Do zestawu dołączona jest osłona profilu gumowego i adaptery niezbędne do montażu.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Andrzej, 14 grudnia 2020, 15:37 1 0

te Oximo w dobrej cenie

Odpowiedz

mixmix, 15 grudnia 2020, 9:08 0 0

Oximo to może i firma polska, ale produkują w Chinach....

Odpowiedz

Luke, 7 kwietnia 2021, 18:26 0 0

A kto nie produkuje w Chinach? Nawet Apple.... teraz to normalka. Jak chcesz mieć produkcję w UE, to płacisz w 3x tyle.

Odpowiedz

Robert, 1 lipca 2023, 12:16 0 0

Ja mam u siebie właśnie założone oximo i uważam, że spoko zbierają cena też nie zwala z nóg :)

Odpowiedz