Europejski producent ciężarówek przejęty przez Chińczyków? Trwają rozmowy.

8 stycznia 2021, 11:26

Jak donosi agencja Reuters, trwają zaawansowane rozmowy pomiędzy chińskim koncernem FAW a IVECO, których celem jest przejęcie udziałów włoskiej marki przez Chińczyków.

CNH Industrial, właściciel marki IVECO, kontrolowany przez włoski holding Exor (słynna włoska rodzina Agnellich), prowadzi rozmowy z przedstawicielami chińskiego koncernu FAW. FAW jest państwową firmą, zajmującą się produkcją samochodów osobowych, ciężarówek (pod marką Jiefang) i autobusów, oferowanych głównie na rynku azjatyckim. Doniesienia agencji Reuters w tej sprawie potwierdził rzecznik prasowy CNH Industrial. Zaznaczył jednak, że same rozmowy nie oznaczają osiągniętego porozumienia pomiędzy stronami.

O tym, że sprawa jest poważna świadczy jednak fakt, że jest to już drugie podejście obu stron do rozmów. Wcześniej, jesienią ub. roku, FAW zaproponował kwotę ponad 3 miliardów euro za część spółki zajmującą się produkcją pojazdów ciężarowych, autobusów i mniejszościowy pakiet udziałów w części produkującej silniki przemysłowe.

Oferta została wówczas odrzucona, a CNH Industrial nadal miało realizować swój wcześniejszy plan restrukturyzacyjny, opracowany w 2019 r. Miał on polegać na wydzieleniu ze spółki części zajmującej się produkcją ciężarówek, autobusów i silników przemysłowych i formalnym oddzieleniu jej od części produkującej maszyny przemysłowe i rolnicze. Realizacja planu opóźniła się jednak, głównie ze względu na problemy związane z pandemią koronawirusa. W międzyczasie CNH miała toczyć rozmowy także z innym chińskim koncernem, Shandong Heavy Industry Group, który rzekomo proponował jednak gorsze warunki finansowe transakcji niż FAW.

IVECO jest jednym z producentów ciężarówek, należących do tzw. “wielkiej siódemki”. Przejęcie marki przez chiński koncern otworzyłoby mu drogę na rynek europejski, a także inne regiony świata, gdzie oferowane są pojazdy włoskiej marki. Nie bez znaczenia dla Chińczyków może być także fakt współpracy CNH Industrial z amerykańską firmą Nikola, opracowującą ciężarówki zasilane ogniwami wodorowymi oraz doświadczenia IVECO w zakresie napędów, wykorzystujących gaz LNG.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!