Polska autostrada w dziesiątce najdroższych dróg na świecie

22 marca 2021, 10:19

Australijska firma ubezpieczeniowa Budget Direct opracowała zestawienie płatnych dróg, użytkowanych na całym świecie. W rankingu dróg, których pokonanie jest najdroższe, znalazła się polska autostrada.

Korzystanie z płatnych dróg jest bardzo zróżnicowane na całym świecie i przybiera różne formy dokonywanych płatności. Autorzy raportu przeanalizowali opłaty drogowe na ponad 400 drogach na całym świecie, aby zobaczyć, które z nich są najdroższe i najtańsze. Ze względu na różnice w sposobach pobierania opłat, ich wysokości i długości dróg, zdecydowano się wykonać wyliczenia wyłącznie dla standardowego samochodu osobowego, uwzględniając maksymalną pobieraną opłatę na danym odcinku (na niektórych drogach opłata jest zależna od pory dnia bądź dnia tygodnia). Uśrednione dane pozwoliły przygotować ranking najdroższych dróg na wszystkich kontynentach.

Która polska autostrada znalazła się wysoko w rankingu najdroższych dróg. Chodzi o odcinek Autostrady A2: Świecko-Konin, który uplasował się na 10. miejscu na świecie. Pokonanie go kosztuje aż 84 zł. Polskiej drodze daleko do lidera rankingu, pensylwańskiej trasy Turnpike.

Amerykańska autostrada jest jednak wyjątkiem, gdyż według autorów opracowania, Stany Zjednoczone są krajem o umiarkowanych cenach za korzystanie z płatnych dróg. Średnio najwyższe ceny dróg zanotowano w Szwajcarii. Polska jest na niechlubnym, 6. miejscu na świecie.

Zauważalną tendencją jest wysoka cena dróg, silnie uczęszczanych przez turystów. Niektóre kraje starają się w ten sposób zarabiać jak najwięcej na kierowcach pochodzących z innych krajów, wybierających się do miejscowych kurortów (najlepszym przykładem jest Chorwacja). W przypadku Polski ta tendencja nie jest jednak wyjaśnieniem. Wysokie ceny polskich autostrad zdają się wymykać logicznej argumentacji.

Warto zaznaczyć, że w rankingu nie uwzględniano średnich zarobków w danym kraju, koszty przeliczano wg aktualnego na końcówkę stycznia 2021 r. kursu walut. Badanie ma także pewne minusy. Wydaje się, że bardziej obiektywny charakter miałoby obliczanie kwoty, którą należy wydać na przejechanie 1 km konkretnej drogi. Według takiej metodologii polskie autostrady najprawdopodobniej znalazłyby się jeszcze wyżej w rankingu najdroższych.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!