Szósta edycja Profesjonalnych Kierowców ruszyła z nowymi szkoleniami

12 maja 2021, 15:05

Wystartowała nowa edycja akcji Profesjonalni Kierowcy. Szósta edycja szkolenia dla kierowców zawodowych, pomimo panującej pandemii, cieszy się sporym zainteresowaniem. Do akcji przyłączają się w tym roku nowi partnerzy – Shell i Phillips, którzy odpowiadają za nowe panele szkoleniowe dotyczące specjalizacji danej marki w sektorze transportowym.

Przypomnijmy, akcja “Profesjonalni Kierowcy” została stworzona z myślą o osobach posiadających prawo jazdy kategorii C+E, którzy obecnie nie pracują w zawodzie. Ideą programu jest podniesienie bezpieczeństwa transportu drogowego, a także uatrakcyjnienie samego zawodu kierowcy zawodowego. Polska branża transportowa od dłuższego czasu zmaga się z brakiem kierowców, których wg. Międzynarodowej Unii Transportowej brakuje obecnie 130 tys., by według prognoz, w 2025 roku wzrosnąć do blisko 300 tys.

– W 2021 roku w dniu inauguracji 6. edycji, mogę z pełną świadomością potwierdzić, że Akcja Profesjonalni Kierowcy ma już swoją renomę i jest rozpoznawalna w branży TSL. Do najnowszej edycji przystępujemy bogatsi o digitalowe doświadczenia z zeszłego roku. Zwiększamy liczbę szkoleń teoretycznych online, widząc duże zainteresowanie naszych kursantów systematycznym doszkalaniem. Dodatkowo chcemy być liderem szkolącym przyszłych kierowców zawodowych z obsługi pojazdów z niższą emisją CO2, jakimi są pojazdy zasilane gazem LNG, a przekażemy też pierwsze informacje o pojazdach elektrycznych Volvo Trucks – mówi Małgorzata Kulis, Dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Polska.

– Nasi instruktorzy Szkoły Jazdy Volvo będą dostępni dla kursantów na trzech szkoleniach praktycznych, z których najważniejsze, cieszące się największym zainteresowaniem, będzie szkolenie na Autodromie Jastrząb, ponownie planowane w bieżącym roku. Patrząc na wszystkie plany, nowoczesne podejście do szkoleń i spoglądając na odświeżone logo Akcji Profesjonalni Kierowcy, głęboko wierzę, że startująca właśnie 6. edycja będzie wyjątkowym sukcesem zarówno w aspekcie edukacyjnym, jak i wizerunkowym – dodaje.

Podczas szkoleń teoretycznych i praktycznych, kierowcy mogą nabyć wiedzę, której próżno szukać w podstawowych kursach w szkołach nauki jazdy. W podniesieniu świadomości i wiedzy kierowców na temat bezpieczeństwa na drogach pomagają wyznaczeni instruktorzy ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska, którzy podczas zajęć teoretycznych i praktycznych, dzielą się z początkującymi truckerami, wiedzą na temat nowości z zakresu pojazdów elektrycznych (w tym obrania odpowiedniej techniki jazdy), zabezpieczania różnych typów ładunków, manewrowania naczepą czy paliw alternatywnych.

Nowy rodzaj szkoleń

Nowi partnerzy akcji mają wnieść dodatkowy bagaż informacji przydatnych w transporcie. Specjaliści z firmy Phillips podzielą się wiedzą na temat rodzajów złączy elektrycznych i pneumatycznych, za jakie systemy w zestawie ciągnik-naczepa, jakie złącze odpowiada, jak je konserwować, jak bezpiecznie użytkować, a przede wszystkim jak bezpiecznie połączyć ciągnik siodłowy z naczepą. Natomiast o tajnikach środków smarnych i ich wadze w codziennej eksploatacji, będą opowiadać szkoleniowcy z firmy Shell.

– Cieszymy się, że jako producent złączy elektrycznych i pneumatycznych możemy przekazać swoją wiedzę i doświadczenie innym, oraz przyczynić się do edukacji kierowców. Bardzo się cieszymy, że oprócz tego, że jesteśmy pierwszy raz partnerem akcji, to jesteśmy takim pełnoprawnym partnerem, który maksymalnie angażuje się w samą akcję i miło mi poinformować, że pierwsze szkolenie praktyczne odbędzie się już pod koniec maja w naszej siedzibie w centralnej Polsce pod Łodzią. W miejscu, gdzie mamy fabrykę, centrum badawczo-rozwojowe, będziemy mogli w pełni podzielić się naszymi doświadczeniami z branży transportowej. Będą jazdy praktyczne oraz będą również szkolenia teoretyczne, stacjonarne – mówi mówi Grzegorz Handzlik, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży i Marketingu Phillips Poland.

– Podczas szkoleń będziemy mówić między innymi o tym, jak istotne dla samochodów ciężarowych są prawidłowo dobrane środki smarne: wpływają na trwałość podzespołów pojazdu, umożliwiają oszczędzanie energii oraz dłuższą eksploatację środka smarnego, czego efektem jest obniżenie całkowitego kosztu użytkowania. Przybliżymy wiedzę na temat unikalności środków smarnych Shell wytwarzanych z wykorzystaniem syntetycznej bazy olejowej powstającej z gazu ziemnego. Nie zabraknie także informacji dotyczących naszych postępów w rozwoju paliw alternatywnych, takich jak LNG oraz naszych działań związanych z celem Shell, aby stać się biznesem energetycznym o zerowej emisji netto – podkreśla Adam Mieszała, Key Account Manager w Shell Polska.

Oprócz nowych szkoleń z zakresu wagi środków smarnych w transporcie, obsługi złączy elektrycznych oraz zetknięcia się z pojazdami elektrycznymi, odbędzie się również moduł Continental z zakresu obsługi ogumienia i jego wpływu na poziom emisji CO2. Ekologia w tegorocznej edycji będzie tematem szeroko omawianym w kontekście branży transportowej oraz wpływu na kierowców zawodowych. Nie zabraknie również modułu przygotowanego przez markę Wielton, dotyczącego obsługi naczepy 2-osiowej pojazdu ciężarowego.

– Opony wpływają na wiele aspektów działania floty i na pracę samego kierowcy. Dobrze dobrane i utrzymane opony poprawiają efektywność kosztową floty, a kierowcy pozwalają na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Podczas modułów szkoleniowych będziemy zwracali uwagę na aspekty ekonomiczne i bezpieczeństwa. W części praktycznej pokażemy też, jak zapewnić oponom optymalne warunki użytkowania. Powiemy m.in. o nowej gamie opon EcoRegional, które są odpowiedzią na wprowadzenie VECTO i pozwalają obniżyć emisję CO2 przy zachowaniu bardzo dobrych przebiegów w ruchu regionalnym – mówi Krzysztof Otrząsek, Dyrektor Działu Sprzedaży Flotowej Continental Opony Polska.

– Zależy nam na zrównoważonym rozwoju branży. Jako producent wyznaczyliśmy sobie bardzo ambitne cele w tym obszarze. Aby wspierać naszych klientów, udostępniamy na dedykowanej stronie wszystkoovecto.pl materiały i informacje dla kierowców i właścicieli flot, właśnie pod VECTO – narzędziu pozwalającym oceniać wpływ np. ogumienia na emisję CO2 – dodaje Krzysztof Otrząsek.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny jesteśmy partnerem jednej z najważniejszych akcji w naszej branży. Bezpieczeństwo to temat dla Wieltonu priorytetowy. Staramy się, aby nasze produkty były jak najbardziej bezpieczne i wspierały bezpieczeństwo na drodze. Fantastycznie wyszkoleni kierowcy to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. W tym roku w ramach tej akcji przygotowaliśmy naszą nową naczepę furgonową Drive Master 2-osiową. Mamy nadzieję, że dzięki temu przyszli kierowcy będą mogli przetestować dobry sprzęt i być jeszcze lepiej przygotowani do wykonywania swojego zawodu – powiedziała Małgorzata Barańska, Dyrektor Marketingu i PR-u Wielton S.A.

Pierwsze szkolenie w formule online odbyło się 12 kwietnia, kolejne przewidziane jest na 17 maja. Zapisy wciąż trwają, a do tej pory zgłosiła się już rekordowa liczba chętnych. Potwierdzeniem przygotowania do zawodu jest certyfikat „Profesjonalnego kierowcy”, przyznawany po zakończeniu akcji.

Akcję „Profesjonalnych kierowców”, oprócz głównego pomysłodawcy, wspierają także Partnerzy: MJM Brokers, Volvo Financial Services (VFS), MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Ergo Hestia oraz Shell Polska.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!