MAN sprzedaje zakład w Austrii, ale inwestuje w Polsce

11 czerwca 2021, 12:31

Firma MAN poinformowała o planowanej wielomilionowej inwestycji w Polsce. Producent pojazdów przeznaczy 95 milionów euro na rozbudowę swojej fabryki w Niepołomicach.

MAN – fabryka w Niepołomicach

Planowana przez MANa inwestycja oznacza wielkie zmiany dla polskiego zakładu produkcyjnego. Po rozbudowie zatrudnienie zwiększy się z 900 do 2500 osób. Produkowane będą tu pojazdy MAN wszystkich segmentów – od pojazdów dostawczych po ciągniki siodłowe. Znajdzie się tu także centrum modyfikacji pojazdów i hala wyposażenia kabin. Prowadzone będą także prace badawczo-rozwojowe. Nowa fabryka będzie jedną z największych w Europie w branży ciężarowej. Mówi się o produkowaniu 300 pojazdów i 200 kabin dziennie. Inwestycja otrzymała wsparcie podatkowe w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (35% wartości inwestycji w postaci zwolnień podatkowych).

Polska inwestycja firmy MAN to tylko jedna strona medalu planowanych przez producenta zmian restrukturyzacyjnych. Po drugiej stronie jest decyzja o sprzedaży fabryki w Steyr w Austrii firmie WSA Beteiligungs GmbH oraz plany dużych cięć etatów pracowników, zatrudnionych w Niemczech. W przypadku fabryki w Steyr, MAN zobowiązał się utrzymać etaty zatrudnionych tam pracowników do 2023 r. Zakład, pomimo przejęcia przez WSA, będzie także nadal produkował komponenty i lakierował elementy z tworzyw sztucznych.

Fabryka MAN w Niepołomicach pod Krakowem funkcjonuje od 2007 roku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!