Bezpieczne autokary. Polskie Radio Kierowców na drogach

9 lipca 2021, 13:42

Już jutro o godz. 8.00 Polskie Radio Kierowców wspólnie z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego pojawi się na drogach przy okazji kontroli autokarów wiozących dzieci na wakacje. Sprawdzony zostanie m.in. stan techniczny pojazdów oraz czas pracy kierowców. Relacje z kontroli ITD na antenie Polskiego Radia Kierowców oraz Programu 1.

Akcja „Bezpieczny autokar” prowadzona jest od 2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach tej inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Wzmożone kontrole prowadzone są w „najgorętszych” okresach roku tj. podczas wakacji, ferii zimowych, wyjazdów na zielone szkoły oraz tzw. długich weekendów. Pojazdy sprawdzane są w specjalnie przygotowanych punktach oraz bezpośrednio na drogach, a inspektorzy nie tylko oceniają stan techniczny i przygotowanie autokarów do trasy, ale także czas pracy i trzeźwość kierowców.

Polskie Radio Kierowców, dla którego szerzenie zasad bezpiecznej jazdy jest jednym z głównych celów, dołączyło do akcji. W sobotę 10 lipca zespół redakcyjny PRK będzie towarzyszył inspekcji na węźle trasy A4 w Gliwicach – PPO Żernica.

– Dla medium publicznego jakim jest Polskie Radio szerzenie zasad bezpieczeństwa na drogach jest szczególnie ważne, dlatego tak chętnie włączamy się we wszelkie przedsięwzięcia, którym ten cel przyświeca. Polskie Radio Kierowców już od 9 miesięcy codziennie towarzyszy kierowcom nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Nasi dziennikarze informują użytkowników dróg o bieżących utrudnieniach, zmianach w przepisach i radzą, jak kierowcy, także zawodowi, powinni najlepiej przygotować się do podróży. Kontynuujemy tę misję również w wakacje, kiedy ruch na drogach krajowych może być wzmożony. Podejmujemy więc specjalnie dla naszych słuchaczy inicjatywy takie jak inspekcja autokarów, aby jeszcze pełniej kształtować świadomość kierowców na temat obowiązujących zasad i przepisów – podkreśla Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Wszystkie dzieci z kontrolowanych autokarów otrzymają upominki od Polskiego Radia – pluszowe bociany, czyli maskotki tegorocznej, jubileuszowej edycji Lata z Radiem oraz książeczki z łamigłówkami i kolorowankami dotyczącymi bezpieczeństwa na drodze. Materiały edukacyjne, w tym opaski i kamizelki odblaskowe, przekażą najmłodszym także inspektorzy ITD, którzy przygotują również strefę edukacyjną dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Na miejscu pojawią się Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury oraz Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

– Lato w pełni, wielu z nas już odpoczywa, wielu szykuje się do wakacyjnych wyjazdów. Zadbajmy o to, aby wakacje były nie tylko pełne atrakcji, ale również bezpieczne. Przygotujmy się do podróży, zaplanujmy trasę, sprawdźmy samochód przed wyjazdem. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego, przestrzegajmy przepisów, jedźmy z prędkością dostosowaną do warunków ruchu oraz warunków pogodowych, kierujmy się kulturą i wzajemnym szacunkiem – mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. – Trwa akcja „Bezpieczny autokar”,
w ramach której organizatorzy wycieczek, planując wyjazd, mogą zwrócić się o przeprowadzenie kontroli do wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!