Surowe kary za manipulacje przy tachografach już wkrótce

9 sierpnia 2021, 12:30

Projekt zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym poza wyższymi karami dla kierowców za wykroczenia drogowe, zawiera także ważną zmianę dla branży transportowej. Chodzi o kary za manipulacje przy tachografach. Wśród nich jest zatrzymanie uprawnień.

Rząd chce zwiększyć kary za większość drogowych przewinień. W przypadku wykrycia manipulacji przy tachografie, według nowego projektu ustawy, obciążany ma być kierowca pojazdu ciężarowego. Co szczególnie istotne, karą może być odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów na 3 miesiące. W dobie braku kierowców zawodowych na rynku może być to poważne obciążenie dla firm transportowych.

Jak wynika z komunikatów Inspekcji Transportu Drogowego, w ubiegłym roku za manipulacje przy tachografie wystawiono kilka tysięcy mandatów. Nowelizacja ustawy ma zatrzymać ten proceder, ograniczający uczciwą konkurencję w branży.

– Już zwykły kawałek magnesu, przyłożony we właściwe miejsce w pojeździe pozwala kierowcy oszukiwać tachograf. Kierowca, który jedzie z wyłączonym tachografem powinien w tym czasie odpoczywać. Kiedy uczciwy przedsiębiorca i jego kierowca odpoczywa, on jedzie, robi więcej kilometrów i zarabia więcej pieniędzy dla firmy. Jest to przejaw nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym i jednocześnie ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Pojazd ze zmanipulowanym tachografem bardzo często jednocześnie ma wyłączone podstawowe systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS czy kontrola trakcji. W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej na drodze kierowca nie będzie w stanie na czas zatrzymać takiego pojazdu lub skutecznie ominąć pojawiającą się przeszkodę – tłumaczy Artur Kalisiak Koordynator ds. Projektów Strategicznych organizacji Transport i Logistyka Polska.

Rządowe plany dotyczące zmian w karach za manipulacje przy tachografach spotkały się ze skrajnymi opiniami w branży. Według rządowych zapowiedzi mogą zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.

Czy Waszym zdaniem zatrzymywanie uprawnień do kierowania pojazdami z powodu manipulacji przy tachografie to dobre rozwiązanie? Napiszcie nam o tym w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

KRAKADIL, 10 sierpnia 2021, 8:33 0 0

Jak najbardziej. To powinno być traktowane jak najpoważniejsze przestępstwo. Należy pamiętać, że przeciw będą najgłośniej krzyczeć CI którzy to preferują i stosują.
KARY POWINNY BYĆ JESZCZE BARDZIEJ SUROWE!!!

Odpowiedz

Tomek.D, 14 sierpnia 2021, 19:15 0 0

Jak najbardziej jestem na tak.

Odpowiedz