Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy zaszczepiłeś się przeciw COVID-19

19 sierpnia 2021, 14:00

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem zmian w ustawie, dzięki którym pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Informację przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia, w rozmowie z PAP, potwierdził pojawiające się od pewnego czasu pogłoski na temat prac nad przepisami, które umożliwią pracodawcom sprawdzanie, czy ich pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Dostęp do informacji ma być udzielany drogą elektroniczną. Minister tłumaczy powód wdrożenia takich działań chęcią zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom przedsiębiorstw. Zaznacza, że w projekcie “nie chodzi o zwalnianie z pracy” osób niezaszczepionych. Minister dodał także, że dzięki informacji o zaszczepieniu pracodawca będzie mógł “podejmować w stosunku do załogi racjonalne decyzje”. Mowa m.in. o kierowaniu do kontaktów z klientami wyłącznie osób zaszczepionych itp.

Badanie przeprowadzone w sierpniu na zlecenie Konfederacji Lewiatan przez instytut CBM Indicator wykazało, że aż 80% przedsiębiorców chciałoby mieć dostęp do informacji dotyczącej tego, ilu pracowników z ich firmy przyjęło szczepionkę. Wprowadzenie nowych przepisów jest więc w pewnym sensie odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców.

Przepis może być szczególnie ważny dla pracowników branży transportowej. W przeprowadzonej przez nas ankiecie, zdecydowana większość kierowców zawodowych zadeklarowała, że nie chce szczepić się przeciwko COVID-19. Udostępnienie danych na ten temat pracodawcom może być więc źródłem nieporozumień w firmach transportowych, już dziś borykających się z niedoborem pracowników.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!