Wszystkie Tramino w Poznaniu

31 maja 2012, 11:06

Solaris zakończył dostawy tramwajów Tramino dla Poznania. Pod koniec 2009 roku poznańskie MPK podpisało kontrakt na dostawę 40 Tramino, a w 2010 zwiększono zamówienie do 45 sztuk. Wszystkie tramwaje miały zostać dostarczone do MPK do końca maja 2012. Tak też się stało – 28 maja zakończono dostawy.

Umowa o dofinansowanie projektu „Zakup nowoczesnego, niskopodłogowego taboru tramwajowego” ze środków Funduszu Spójności w ramach Działania 7.3 POIS została podpisana między Centrum Unijnych Projektów Transportowych a MPK Poznań Sp. z o.o. 4 lutego 2011 r. Na zakup nowoczesnych tramwajów przyznano dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu o łącznej wartości 156,78 mln zł. Pod koniec roku 2011 przyznana dotacja została zwiększona do 59 proc. kosztów kwalifikowanych, tzn. do kwoty w wysokości 185,75 mln zł.

Na początku 2009 roku do przetargu na zamówienie tramwajów dla poznańskiego MPK przystąpiło aż dziesięć firm, zarówno z Polski jak i zagranicy. Najlepszą ofertę złożył Solaris. W lipcu 2011 roku rozpoczęły się dostawy tramwajów a 28 maja 2012 oficjalnie zakończono realizację kontraktu.

– „Dokładnie 16 lat temu realizowaliśmy nasze pierwsze zamówienie na dostawę autobusów. Klientem także było MPK Poznań. Dzisiaj nasze autobusy i trolejbusy, których wyprodukowaliśmy już blisko 10.000 znane są w całej Europie i poza nią. Mam nadzieję, że to równie dobry znak, że pierwszym nabywcą naszych tramwajów także jest poznańskie MPK. Wielu potencjalnych nabywców, zarówno z Polski jak i Europy Zachodniej, przyjeżdża do Poznania i z zazdrością spogląda na najnowsze tramwaje, które jeżdżą w stolicy Wielkopolski. Jesteśmy z tego powodu niezwykle dumni, ale czujemy także dużą odpowiedzialność za produkt, który będzie eksploatowany w poznańskim MPK przez co najmniej 30 lat” – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!