Usługi transportowo-hotelarskie. Czy to przyszłość w dobie „pakietu mobilności”?

3 lutego 2022, 10:56

Kolejne przepisy wchodzące w życie w ramach tzw. „pakietu mobilności” zmuszają przewoźników do nowego podejścia do zarządzania zarówno flotą jak i kierowcami w przedsiębiorstwie. Jednymi z najważniejszych aspektów, które wkrótce ulegną zmianie, są te o obowiązkowym zjeździe ciężarówki co najmniej raz na 8 tygodni do kraju rejestracji, a także zakaz odbywania długich odpoczynków w kabinach samochodów.

Nieco ponad pół roku temu kraj obiegła informacja o inwestycji firmy Hegelmann w obiekt o nazwie Hegelmann Hub Poland, nieopodal polsko-niemieckiej granicy, w miejscowości Żarska Wieś. W ramach tego przedsięwzięcia budowany jest hotel mogący pomieścić do 750 osób, zaplecze serwisowe, magazyny a także obiekty biurowe. Strategiczna lokalizacja w połączeniu z możliwością pełnej obsługi operacyjnej, zarówno kierowców jak i ich pojazdów, pozwoli wejść firmie w nowe realia ze sporą przewagę względem konkurencji. O skali przedsięwzięcia świadczy wartość umowy podpisanej z głównym wykonawcą, firmą STRABAG, która opiewa na niebagatelną kwotę ponad 110 milionów PLN brutto.

Jak się okazuje, plany Hegelmanna nie kończą się na budowie w okolicach Zgorzelca. Kilka dni temu opublikowane zostały wyniki przetargu na zakup budynku po szpitalu w Częstochowie – jak się okazało, firma Hegelmann była jedyną biorącą udział w przetargu. Nie podano jaką dokładnie kwotę zapłaci za obiekt, natomiast wiemy, że ceną wywoławczą w przetargu było przeszło 4,7 miliona PLN. Nietrudno jest się domyślić, że ten zakup również jest odpowiedzią na wspomniane wyżej nowe przepisy, natomiast sama spółka na tę chwilę nie potwierdziła jeszcze dokładnego przeznaczenia zakupionego budynku.

Archiwalne zdjęcie Szpitala Hutniczego na Kucelinie (fot. www.czestochowa.wyborcza.pl)

Pakiet mobilności prędzej czy później skłoni inne firmy do podobnych działań. Jak powszechnie wiadomo, w transporcie międzynarodowym pracuje ogromna liczba kierowców ze Wschodu, z trendem zmierzającym do zatrudniania szoferów z tak odległych zakątków świata jak np. Filipiny, dlatego posiadanie własnej bazy noclegowej w okolicach najważniejszych węzłów przygranicznych wydaje się inwestycją, która zwróci się bardzo szybko.

Nie wszystkie firmy oczywiście dysponują środkami na tak duże zakupy, zatem warto też zwrócić uwagę na pojawiające się rozwiązania skierowane właśnie do mniejszych przedsiębiorstw. Bardzo ciekawym pomysłem wydają się mikro-hotele tworzone na bazie kontenerów morskich. Te z powodzeniem wykorzystywane są od lat w charakterze pomieszczeń biurowych, w ostatnich latach stając się wręcz bardzo modnymi nośnikami tego typu powierzchni. Niski koszt zakupu w połączeniu ze stosunkowo niskim kosztem przystosowania i wyposażenia do roli „pokoju” hotelowego sprawiają, że tego typu konstrukcje mogą być bardzo ciekawą alternatywą, nie tylko w roli taniej „sieciówki”, ale również jako względnie niedrogi sposób na zbudowanie własnej bazy noclegowej w danej firmie lub też osobną gałąź działalności w formie wynajmu pokojów, tak jak to robią „tradycyjne” obiekty hotelowe.

Wizualizacja kontenerów hotelowych Roatel
Wizualizacja kontenerów „hotelowych” niemieckiej sieci Roatel (fot. www.roatel.com)

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że budowanie tego typu obiektów spotkało się również z krytyką ze strony niektórych rządzących. Niemiecki europoseł Ismail Ertug, bez ogródek określił podjęte przez firmę Hegelmann przedsięwzięcie wypaczeniem intencji nowych zasad wprowadzanych wraz z pakietem mobilności. Z  jednej strony ciężko nie przyznać Panu Ertugowi racji – ostatecznie stawianie hotelu pod niemiecką granicą jest bezpośrednią odpowiedzią na nowe przepisy. Z drugiej zaś strony trzeba pamiętać, że biznes jest bezwzględny i przeważnie górą wychodzi ten, kto potrafi się szybko dostosować i zoptymalizować swoje operacje.

Podsumowując, powinniśmy spodziewać się coraz większej liczby firm podejmujących tego typu działania w celu zapewnienia pełnej zdolności operacyjnej, pomimo zmian wprowadzanych przez Pakiet Mobilności. Już teraz dostępne rozwiązania są dosyć zróżnicowane, natomiast w myśl zasady, że „natura nie znosi próżni”, na pewno pojawiają się kolejne możliwości i nowe pomysły na rozwiązanie tego problemu. Począwszy od budowania tradycyjnych hoteli, po wynajmowanie kontenerów na pojedyncze weekendy, gama dostępnych opcji stale się poszerza, pozwalając na dobranie optymalnego dla każdego przedsiębiorstwa sposobu działania.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!