Opony zimowe niezbędne w okresie niskich temperatur

, 28 września 2012, 15:31

Goodyear Dunlop rozpoczyna kampanię informacyjną na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego zimą. Celem akcji jest poinformowanie kierowców o zaletach używania opon zimowych, nie tylko w sytuacjach, gdy na drogach znajduje się śnieg i lód.

28 września Goodyear Dunlop poinformował, że rozpoczął kampanię informacyjną skierowaną do właścicieli pojazdów użytkowych i operatorów flot dotyczącą bezpieczeństwa drogowego zimą. Dane statystyczne wykazują, że wiele wypadków od lat spowodowanych jest przez śnieg lub lód. Dotyczy to nawet krajów, w których nie występują duże opady śniegu ani poważne oblodzenia – jak np. Wielkiej Brytanii, w której w samym 2010 roku doszło do 568 wypadków pojazdów ciężarowych, których przyczyną był śnieg lub lód. 

Opony zimowe zapewniają optymalizację wydajności pojazdu w niskich temperaturach, a także kiedy na drogach leży śnieg i lód. Opony reagują różnie w zależności od temperatury, dlatego koniecznie jest stosowanie w ogumieniu zimowym specjalnego składu mieszanek i rzeźby bieżnika. Czynniki te są kluczowe dla bezpieczeństwa, ponieważ dobra przyczepność jest niezbędna, aby móc osiągnąć dobrą sterowność i krótką drogę hamowania. W niższym temperaturach niektóre inne opony nie wykazują tej samej efektywności, co w normalnym zakresie temperatur. Opony zimowe projektuje się z myślą o optymalnym zachowaniu w niskich temperaturach. Aby ogumienie dobrze sprawdzało się w zimie, potrzebna jest również ‘ostrzejsza’ rzeźba bieżnika – nie tylko dla dobrej przyczepności na śniegu i lodzie, ale również dla skutecznego usuwania wody spod opony. 

Błędne przekonanie co do używania opon zimowych

Wsród wielu operatorów panuje przekonanie, że opony zimowe są funkcjonalne wyłącznie na śniegu i lodzie. W rzeczywistości projektuje się je nie tylko pod kątem ekstremalnych warunków pogodowych, lecz także tak,aby sprawowały się dobrze w warunkach łagodniejszych, w niskich temperaturach. Jest to możliwe za sprawą zoptymalizowanej konstrukcji i mieszanki składników. Opona zimowa o wysokiej przyczepności może znacznie poprawić jakość prowadzenia i parametry trakcyjne, jak również skrócić drogę hamowania pojazdu w zimowych warunkach.

„Europejskie warunki pogodowe są nieprzewidywalne, a przepisy dotyczące opon coraz surowsze. Dlatego Goodyear radzi wszystkim operatorom pojazdów użytkowych wymianę opon przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale także o to, żeby pojazdy użytkowe realizowały swoje zadania terminowo, niezależnie od warunków atmosferycznych. Obecnie stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe tylko w Niemczech, ale kilka innych krajów już wprowadza podobne przepisy z myślą o nadchodzącym sezonie. Opony zimowe przestają być opcją, a stają koniecznością”– powiedział Boris Stevanovic, Dyrektor marketingu opon do pojazdów ciężarowych, Goodyear Dunlop w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.  

(pk)

 

 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

212.191.129.*, 4 października 2012, 10:50 0 0

"Opony zimowe przestają być opcją, a stają koniecznością”– powiedział Boris Stevanovic, Dyrektor marketingu opon" - lepiej, aby w takich sprawach decydowali inżynierowie i praktycy, a nie marketingowcy - ci ostatni będą mówić wszystko, aby tylko sprzedać produkt.

Odpowiedz