Zamiast pracy kierowcy dostał wezwanie do zapłaty – uwaga na oszustów!

9 maja 2022, 13:16

Transport drogowy, z racji dużego zapotrzebowania na kierowców zawodowych, jest obecnie bardzo ciekawym kierunkiem dla osób chcących dobrze zarabiać. Nic więc dziwnego, że są chętni do podjęcia się tej profesji. Niestety są nieuczciwi ludzie, którzy także chcą wykorzystać koniunkturę. Jeden z kandydatów na kierowcę, zamiast pracy dostał… wysoki rachunek za parking. Jak się okazało, nie był jedynym oszukanym.

Praca widmo i rachunek za chwilowy postój

Na facebookowej grupie, zrzeszającej osoby mieszkające w jednej z dzielnic Warszawy, pani Agnieszka (imię zmienione przez redakcję) zamieściła post, w którym ostrzega przed pewną firmą, najprawdopodobniej próbującą dokonać oszustwa, a dokładniej wyłudzenia w postaci opłaty za parking w wysokości, bagatela, 1400 złotych za kilkuminutowy postój!

Mąż pani Agnieszki odpowiedział na ogłoszenie zamieszczone w serwisie OLX, w którym to firma podana poniżej poszukuje pracownika na stanowisko kierowcy. Po ustaleniu czasu i miejsca spotkania, celem przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej, mężczyzna udał się pod wskazane miejsce, którym okazał się niemalże pusty plac z niewielkim kontenerem, na którego drzwiach widnieje napis „REKRUTACJA”.  Poniżej post pani Agnieszki:

Mężczyzna prawdopodobnie wjechał na otwarty wówczas plac, zwabiony rzekomą rozmową rekrutacyjną. Po chwili z niego odjechał nie mając świadomości, że była to nie tylko dziwna próba sprawdzenia punktualności przyszłego pracownika przez przyszłego pracodawcę, ale szeroko zakrojona akcja mająca na celu wyłudzenie opłaty za postój samochodu na terenie prywatnym.

Byliśmy w tym miejscu, by sprawdzić co dokładnie znajduje się pod wskazanym adresem. Tak jak wspomniała autorka postu, na terenie przy ulicy Brata Alberta 4A nie znajduje się nic poza odseparowanym miejscem na paczkomat Inpost oraz rzeczony kontener z napisem „rekrutacja” oraz niewielkim numerem telefonu zamieszonym poniżej. Wjazd na posesję był zamknięty. Wspominanego w poście regulaminu nie mogliśmy znaleźć na terenie wskazanej lokalizacji lub w jej pobliżu. Znaleźliśmy jedynie folię udającą tabliczkę informacyjną z napisem „Parking dostępny bezpłatnie dla klientów Pantera. Zapoznaj się z regulaminem przy wjeździe przed pozostawieniem pojazdu”. Warto nadmienić, że ów napis był niejako schowany i znajdował się na równi z końcem paczkomatu, odwrócony w kierunku kontenera.

Znaleźliśmy natomiast firmę BD WAY opisaną w poście pani „Agnieszki” w internetowej bazie firm. Jak czytamy opis firmy na stronie aleo.com:

Nowoczesna flota aut i odpowiednio wyposażony park maszynowy to w wielu branżach narzędzia niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Doświadczenie firmy BD WAY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w branży motoryzacyjnej pozwala jej klientom codziennie być o krok przed konkurencją i skutecznie walczyć o pozycję na rynku.

BD WAY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeb i wymogów zawodowych kierowców oraz pozostałych osób, którym do wykonywania zawodu potrzebny jest niezawodny pojazd. W tej kategorii dostępne są samochody sprawdzonych producentów, których specyfika jest dopasowana do wymagań klientów.

Przedsiębiorstwo BD WAY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ oferuje swoim klientom pojazdy przeznaczone do terminowego użytkowania – wszystkie dopasowane do potrzeb odbiorców. Wynajem lub dzierżawa to doskonałe rozwiązanie wtedy, gdy z samochodu lub osprzętu zamierzamy korzystać jedynie przez określony czas.

Na opisie kończą się jednak pochlebne słowa o firmie BD WAY. W sekcji opinii również znajdują się komentarze osób, które zostały w podobny sposób potraktowane przez rzeczoną spółkę.

Jeżeli jesteś kierowcą zawodowym i szukasz pracy (szczególnie poprzez sekcję „Praca” na portalu OLX) koniecznie dokładnie sprawdź pracodawcę przed umówieniem się na rozmowę kwalifikacyjną. Wiele wskazuje na to, że mimo wielu prób wyłudzeń, nieuczciwa firma nadal działa. Nie udało nam się póki co zdobyć informacji na temat zasadności żądań wspomnianej firmy – czy rzeczywiście ma ona prawo oczekiwać zapłaty za parking od osób, odbywających krótki postój na jej terenie. Będziemy nadal pracować nad tą sprawą i wkrótce opublikujemy dalsze informacje.

Spotkałeś się z podobnym problemem próby wyłudzenia lub oszustwa? Podziel się swoją historią w komentarzu lub, jeśli powinniśmy opisać podobną sprawę na łamach naszego portalu, napisz do nas na adres krzysztof.pawlak@motofocus.pl.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!