MAN Truck & Bus od początku 2025 r. będzie produkować w Norymberdze długie serie baterii wysokowoltowych do pojazdów ciężarowych i autobusów. W tym celu w najbliższych pięciu latach firma zainwestuje ponad 100 milionów euro w posiadający najdłuższą tradycję zakład produkujący silniki spalinowe w Norymberdze.
Roczne zdolności produkcyjne zakładu mają wzrosnąć do ponad 100 000 baterii. Dzięki inwestycji w budowę linii produkcyjnej baterii uda się w przyszłości zapewnić 350 miejsc pracy. Ta istotna dla przyszłości decyzja inwestycyjna została podjęta wspólnie przez przedsiębiorstwo i reprezentację pracowników przy czynnym wsparciu ze strony kręgów politycznych Bawarii. Decyzja o budowie zakładu produkcyjnego zapewni Norymberdze, miastu o bogatej tradycji, wyraźną perspektywę dalszego rozwoju.
Przez pierwsze dwa i pół roku baterie stanowiące obok silnika serce elektrycznego układu napędowego pojazdów użytkowych będą produkowane w zakładach MAN ręcznie w krótkich seriach. Rozpoczęcie budowy linii do produkcji długich serii planowane jest w połowie 2023 r., a cała inwestycja powinna zostać zakończona pod koniec 2024 r. W ten sposób MAN stworzy podstawy dla pełnej industrializacji procesu produkcji elektrycznych układów napędowych dla pojazdów ciężarowych i autobusów. Producent otrzyma przy tym odpowiednie wsparcie od rządu kraju związkowego Bawaria, który na finansowanie badań nad energią i rozwojem technologii w latach 2023 – 2027 przeznaczył kwotę w wysokości ponad 30 milionów euro, o ile spełnione zostaną warunki uzyskania subwencji i wymagania prawa budżetowego. Środki te mają być przeznaczone na prowadzenia badań w zakresie montażu baterii, procesów chemicznych zachodzących w ogniwach, projektowania ogniw, bezpieczeństwa baterii, a także recyclingu baterii – wszystko w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju elektrycznych układów napędowych.
– Właśnie rozpoczynamy proces industrializacji elektromobilności i kontynuujemy naszą drogę w celu zapewnienia pojazdom użytkowym mobilności neutralnej dla klimatu. Decyzja ta ma kluczowe znaczenie dla przyszłości zakładu w najbliższych dziesięcioleciach. Równocześnie przyczynia się ona do przekształcenia MAN w kierunku oferenta zrównoważonych rozwiązań transportowych. W ten sposób otwiera się droga do stworzenia swoistego e-cluster „Made in Bavaria“, obejmującego produkcję pojazdów ciężarowych MAN w Monachium, produkcję baterii w Norymberdze, działy badawczo-rozwojowe w obu tych zakładach oraz doskonałą współpracę z uczelniami wyższymi, uniwersytetami i instytutami naukowymi. Dzięki naszej decyzji o podjęciu tej inwestycji zapewniamy ponad 350 miejsc pracy w zakładach w Norymberdze i setki, o ile nie tysiące miejsc pracy w całych Niemczech. Takie istotne zmiany możliwe są tylko przy ścisłym współdziałaniu wszystkich zainteresowanych po stronie pracodawcy, pracowników i gremiów politycznych – mówi Alexander Vlaskamp, przewodniczący zarządu MAN Truck & Bus SE.
– nasza branża podlega aktualnie daleko idącym zmianom. Nasza załoga zadaje słuszne pytanie: co nas czeka? Dlatego bardzo się cieszymy z naszego wspólnego osiągnięcia – zlokalizowania produkcji baterii elektrycznych w Norymberdze. Teraz już wiemy, że istotnym filarem przyszłości zakładu w Norymberdze będzie elektromobilność – dodaje Markus Wansch, przewodniczący rady pracowniczej w zakładach w Norymberdze i zastępca przewodniczącego ogólnej rady pracowniczej i rady pracowniczej koncernu.
Baterie powstają w wyniku kosztownego procesu montażu i stanowią prawdziwe pakiety mocy. Są one produkowane z ogniw baterii łączonych najpierw w moduły, a następnie układanych warstwowo w obudowie baterii (pakiet). Wymaga to posiadania zaawansowanego know how i przestrzegania rygorystycznych standardów bezpieczeństwa. Ciężkie pojazdy, w zależności od zasięgu, potrzebują do sześciu takich pakietów baterii. Pojazdy ciężarowe MAN będą początkowo zapewniać zasięg w zakresie od 600 do 800 kilometrów. Kolejne generacje baterii będą dostępne około 2026 r. i umożliwią zasięg do 1 000 kilometrów. Wówczas elektryczny pojazd ciężarowy będzie można nareszcie eksploatować w ruchu dalekobieżnym.
Około połowy bieżącego dziesięciolecia całkowite koszty eksploatacji elektrycznego pojazdu ciężarowego będą porównywalne z kosztami eksploatacji analogicznych pojazdów z silnikiem wysokoprężnym. Dlatego MAN oczekuje, że najpóźniej od tego momentu nastąpi wyraźny wzrost popytu na pojazdy z napędem elektrycznym – oczywiście zakładając dostępność odpowiedniej infrastruktury.
Rozpoczęcie produkcji pojazdów ciężkich z napędem elektrycznym planowane jest przez MAN na początku 2024 r. w Monachium. Krótką serię takich pojazdów producent wprowadził na drogi już w 2019 r. Także autobusy miejskie i vany marki MAN są od dawna na rynku.
Zakład w Norymberdze ma długą, 180-letnią tradycję i tworzy korzenie firmy MAN. Od ponad 100 lat w Norymberdze produkowane są pojazdy ciężarowe i ich komponenty. Dzisiaj zakład ten zatrudnia ponad 3600 pracowników i odpowiada za projektowanie, produkcję i sprzedaż zewnętrzną wszystkich silników wysokoprężnych i gazowych MAN.
„Elektryfikacja” otwiera teraz nowy rozdział zakładu produkcyjnego i projektowego w Norymberdze, któremu powierzonych zostanie więcej zadań w ramach TRATON GROUP: Uruchamiając produkcję baterii firma MAN Truck & Bus umacnia swoją pozycję w TRATON GROUP jako partner kompetencyjny w dziedzinie elektromobilności.
Komentarze