GP JOULE zamówił 100 pojazdów elektrycznych Nikola Tre

31 stycznia 2023, 9:44

Nikola Corporation oraz IVECO poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie zamówienia 100 ciężkich pojazdów elektrycznych zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV) klasy 8 Nikola Tre dla GP JOULE, systemowego dostawcy zintegrowanych rozwiązań energetycznych z siedzibą w Reussenkoege w Niemczech. Pojazdy Nikola Tre FCEV w europejskim wariancie 6×2 będą produkowane przez joint-venture zawiązane przez firmy Nikola i Iveco Group w zakładach w Ulm w Niemczech.

Pierwsze 30 ze 100 zamówionych przez GP JOULE samochodów Nikola Tre powinno zostać dostarczone odbiorcy w 2024 r. Dostawę kolejnych 70 FCEV zaplanowano na 2025 r., przy czym GP JOULE będzie mogła je pozyskać w ramach GATE (Green & Advanced Transport Ecosystem — ekosystem zielonego i zaawansowanego transportu), czyli specjalnego programu wynajmu elektrycznych samochodów ciężarowych Iveco Group. IVECO zapewni podstawowe usługi w zakresie przeglądów i serwisu. GP JOULE udostępni 100 ciężarówek Nikola swoim klientom z branży transportowo-logistycznej. Realizacja zamówienia zależy od pozytywnego rozpatrzenia złożonego przez GP JOULE wniosku o finansowanie w ramach KsNI, niemieckiego programu wsparcia zakupu pojazdów z alternatywnym i przyjaznym dla klimatu napędem. Ponadto GP JOULE i Iveco Group uzgodniły, że począwszy od 2026 r. będą oferować dodatkowe pojazdy FCEV klientom w Europie. GP JOULE zapewni dla nich 100‑procentowo ekologiczny wodór na swoich stacjach tankowania tego paliwa.

– Zamówienie GP JOULE będzie przykładem na to, jak pojazdy Nikola Tre FCEV mogą dalej wspierać klientów komercyjnych w Niemczech w przechodzeniu na zerową emisję, z kilkuletnim wyprzedzeniem w stosunku do innych producentów, pomagając w ten sposób w dekarbonizacji sektora transportowego. – powiedział Michael Lohscheller, prezes i dyrektor generalny Nikola Corporation.

– Koncepcja w 100% odnawialnej energii dla wszystkich to nasza motywacja do działania. Razem z Nikolą i IVECO oferujemy klientom wszystkie komponenty neutralnego dla klimatu ciężkiego transportu z jednego źródła: od produkcji i zakupu zielonego wodoru po stacje tankowania wodoru, pojazdy ciężarowe zasilane ogniwami paliwowymi i niezbędny serwis. To ułatwia wejście do segmentu bezemisyjnego transportu towarów. – zadeklarował Andre Steinau, dyrektor zarządzający GP JOULE HYDROGEN.

– Bardzo się cieszymy z wyboru dokonanego przez GP JOULE oraz z tego, że w ramach zawartego porozumienia i dzięki naszemu modelowi wynajmu GATE będziemy mogli zapewnić wodorową mobilność klientom w Niemczech i przyczynić się do dalszej dekarbonizacji drogowych przewozów towarowych. GATE to program opracowany z myślą o klientach eksploatujących pojazdy użytkowe zasilane zarówno z akumulatorów, jak i ogniw paliwowych, początkowo marek IVECO i Nikola. Zawarta umowa otwiera szansę na zaoferowanie naszych kompleksowych usług w formule płatności za użytkowanie, która pozwoli klientom na korzystanie z przyszłościowego napędu. – dodał Simone Olivati, prezes Financial Services w Iveco Group.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!