Ostrowiec Świętokrzyski z umową na kolejne autobusy elektryczne

31 marca 2023, 13:12

Na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego wyjadą kolejne autobusy elektryczne. Samorząd podpisał umowę na zakup dziewięciu „elektryków” Yutong, które dostarczy firma Busnex Poland. Kontrakt obejmuje dostawę zeroemisyjnych pojazdów wraz z infrastrukturą w postaci 9 punktów ładowania zajezdniowego.

– Autobusy Yutong ponownie pokazały swoją konkurencyjność. Po raz kolejny widzimy, że ich przewagą jest nie tylko przystępna cena, ale również parametry techniczne, w tym niskie zużycie energii. Wybrany przez Ostrowiec Świętokrzyski 9-metrowy Yutong E9 jest z powodzeniem wykorzystywany przez polskie samorządy – mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.

Komunikację publiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim zasili 9 elektrycznych autobusów Yutong E9. Ten blisko 9-metrowy autobus może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów, jest dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności, a także posiada wydajny system klimatyzacji. Pojazdy, które zakupił Ostrowiec Świętokrzyski, będą wyposażone również w tablice LED i LCD informacji pasażerskiej, system monitoringu wizyjnego oraz ładowarki USB.

– Wraz z zakupem autobusów o napędzie elektrycznym Ostrowiec Świętokrzyski dołączył do miast przeciwdziałających negatywnemu wpływowi człowieka na otaczające go środowisko. Jest to także historyczna chwila w dziejach komunikacji miejskiej naszego miasta. Unowocześniliśmy tabor Spółki Miejskiego Zakładu Komunikacji, który działać będzie z zupełnie nową bazą miejskiego przewoźnika, a nasi mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej jakości transportu miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówił prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński.

Oferta Busnex Poland dla Ostrowca Świętokrzyskiego uzyskała najwyższą punktację m.in. dzięki najbardziej atrakcyjnej cenie oraz najlepszym parametrom w zakresie zużycia energii. Poza dostawą elektrobusów, kontrakt obejmuje również uruchomienie dla nich 9 punktów ładowania zajezdniowego. Zawarta umowa przewiduje dostawę autobusów elektrycznych w ciągu 340 dni.

Zakup dziewięciu „elektryków” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 15,6 mln zł – przyznanych w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. To już czwarty etap projektu, mającego na celu rozwój ekologicznego transportu miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ramach jego wcześniejszych odsłon, dofinansowanych także z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, powstała m.in. nowoczesna baza Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!