Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i ekspresówkach pojawi się już niedługo?

25 maja 2023, 9:41

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na drogach szybkiego ruchu wszedł w życie jak najszybciej. Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, podkreślił to w rozmowie z PAP. Minister powiedział również, że projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie został przyjęty w rządzie.

wyprzedzanie ciężarówek
fot. unsplash.com

– Chcemy, żeby ustawa (zakazująca wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu – PAP) była jak najszybciej przyjęta przez Sejm, jak najszybciej trafiła do Senatu i jak najszybciej zaczęła obowiązywać – przekazał PAP minister Andrzej Adamczyk.

Minister powiedział również, że spotyka się z bardzo pozytywnymi ocenami tego projektu. Zaznaczył także, że to, jak niebezpieczne jest takie wyprzedzanie, obrazuje różnica w dopuszczalnej prędkości dla samochodów osobowych i ciężarowych, która na autostradzie wynosi 60 km/h.

– To jest problem przede wszystkim bezpieczeństwa, gdyż dopuszczalna prędkość samochodu osobowego na autostradzie to 140 km/h, a samochodu ciężarowego to 80 km/h. Bywa wiele takich przypadków, kiedy to w ostatniej chwili ciężarówka zjeżdża na lewy pas, w czasie gdy może nim się poruszać samochód osobowy z prędkością 140 km/h, czyli o około 60 km wyższą – zauważył Adamczyk.(PAP)

źródło: PAP

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

tiry na tory, 25 maja 2023, 10:15 0 0

W końcu jakaś dobra ustawa.
Zrobić jeszcze wyższe mandaty za wyprzedzanie się ciężarówek.
Od 5tyś w górę. Na drogach będzie w końcu bezpiecznie.

Odpowiedz