Nowoczesna technologia – jakie oszczędności może przynieść w transporcie?

8 września 2023, 11:26

Stale rozwijająca się technologia wywiera bardzo duży wpływ na niemalże każdą branżę, również transportową. Dla właścicieli flot, korzystających z rozwiązań telematycznych, pojawiają się coraz większe możliwości. Automatyzacja kluczowych procesów może pomóc w poprawie wydajności, zwiększeniu bezpieczeństwa oraz w wyciągnięciu cennych wniosków, które mogą bezpośrednio wpłynąć na zauważalne oszczędności firmy.

Ciężarówki w tunelu

Źródło największych oszczędności

Paliwo. To właśnie w nim tkwi źródło największych oszczędności, które mogą osiągnąć firmy transportowe. Wszystko dzięki narzędziom, które oferuje szybko rozwijająca się technologia. Są to między innymi funkcja śledzenia zużycia paliwa oraz optymalne planowanie tras, które nie tylko zmniejsza zużycie paliwa, ale również eksploatację pojazdu.

Oszczędności wynikające z zastosowania rozwiązań telematycznych w zarządzaniu flotą, mogą być naprawdę zaskakująco duże. Oszczędności firmy, która posiada 20 ciężarówek, spalających ok. 30l/100 km oraz pokonujących miesięcznie średnio 7 000 km, mogą sięgnąć nawet 90 000 euro rocznie. Firma dysponująca flotą 50 pojazdów może zaoszczędzić nawet do 190 000 euro, natomiast właściciel 100 ciężarówek, rocznie może osiągnąć oszczędność rzędu nawet 378 000 euro. Analogicznie, im większa flota, tym większe oszczędności dla przedsiębiorców korzystających z narzędzi telematycznych.

– Na naszej stronie udostępniliśmy klientom kalkulator, który w łatwy i szybki sposób jest w stanie oszacować oszczędność konkretnej firmy zależnie od ilości posiadanych ciężarówek, miesięcznego zużycia paliwa oraz ilości kilometrów, które średnio pokonują pojazdy należące do floty – informuje Tomasz Góralewicz, Sales Excellence Manager polskiego oddziału Eurowag.

Które procesy warto zautomatyzować?

Niemalże wszystkie. Chcąc jednak uzyskać największe oszczędności, w pierwszej kolejności, firmy transportowe powinny sięgnąć po pomoc telematyki, w takich dziedzinach jak śledzenie i monitorowanie floty, a także optymalizacja tras. Inwestycja w systemy telematyczne, będzie miała bezpośredni wpływ na redukcję zużycia paliwa, zwiększenie prędkości dostaw oraz zminimalizowanie zużycia pojazdów. Nie bez znaczenia jest również możliwość zarządzania paliwem, które oferuje najnowsza technologia. Telematyka może śledzić zużycie paliwa i zachowania kierowcy (takie jak agresywna jazda, obroty wyższe od optymalnych, włączenie retardera, tempomatu lub praca na biegu jałowym), które mogą mieć wpływ na zużycie paliwa. Dane te można wykorzystać do szkolenia kierowców i wdrażania strategii oszczędnej jazdy.

Kolejnym procesem, którego automatyzacja może przynieść znaczne oszczędności, jest konserwacja predykcyjna. Na podstawie wcześniej zebranych danych, telematyka może pomóc przewidzieć, kiedy konieczna będzie konserwacja, umożliwiając proaktywne planowanie, co zapobiegnie wystąpieniu poważniejszych awarii pojazdu. Systemy telematyczne mogą gromadzić ogromne ilości danych. Zautomatyzowane narzędzia analityczne i raportowe mogą pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wydajności floty, redukcji kosztów i ulepszeń operacyjnych.

– Telematyka oferuje szereg praktycznych rozwiązań. Aby ocenić, które z nich będzie najbardziej efektywne dla konkretnej firmy i przyniesie jej największe korzyści, trzeba wziąć pod uwagę jej cele, priorytety oraz wymagania operacyjne, dlatego najlepiej skonsultować to z ekspertem, który pomoże dobrać odpowiednie narzędzia. Zintegrowanie technologii telematycznej z wieloma aspektami działalności transportowej może prowadzić do znacznej poprawy wydajności oraz bezpieczeństwa, ułatwiając efektywne zarządzanie flotą – zapewnia Tomasz Góralewicz.

Przyszłość narzędzi automatyzujących procesy transportowe

W związku z wyzwaniami, przed jakimi obecnie stoi branża transportowa, jak np. elektryfikacja floty oraz stale rosnące koszty utrzymania pojazdów, narzędzia automatyzujące stają się najlepszym rozwiązaniem i główną drogą do oszczędności. Wraz z rozwojem technologii, na rynku stale pojawiają się nowe funkcje i narzędzia, mające na celu redukcję kosztów oraz usprawnienie działalności transportowej. I nic nie wskazuje na to, aby branża miała wyhamować, a wręcz przeciwnie, dopiero się rozpędza.

– Nowością, której mogą oczekiwać nasi Klienci w jeszcze w tym roku, są między innymi rozszerzenia dla Driver Coach, który wspomaga edukację kierowców w zakresie efektywnej jazdy. Ponadto, stale pracujemy nad automatyzacją procesów i już w przyszłym roku chcemy wprowadzić więcej innowacji, które pomogą połączyć kierowców i firmy z ich partnerami biznesowymi, dzięki czemu cały proces będzie znacznie prostszy i szybszy – dodaje Tomasz Góralewicz.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!