Graliśmy w Heavy Duty Challenge – wrażenia z jazdy ciężarówkami w terenie

13 września 2023, 8:09

Premiera Heavy Duty Challenge – gry stworzonej przez polskie studio Nano Games we współpracy z Aerosoft – już 14 września. Przetestowaliśmy ją i wiemy, czego można się po niej spodziewać. Czy warto zagrać w Heavy Duty Challenge?

Screen z gry Heavy Duty Challenge

Heavy Duty Challenge to gra wzorowana na zawodach Europa Truck Trial

Gra Heavy Duty Challenge jest wzorowana na zawodach Europa Truck Trial. Panujące tam zasady zostały opisane w wywiadzie, który przeprowadziliśmy w 2020 roku z twórcami gry:

– To są zawody typowo off-roadowe. Najczęściej organizowane są w kamieniołomach lub w parkach off-roadowych. Zawody Europa Truck Trial, które istnieją już od 30 lat, polegają na tym, że drużyny składające się z kierowcy, pilota oraz ekipy serwisowej zajmującej się ciężarówką biorą udział w mistrzostwach, w których jeżdżą po torach przeszkód, podzielonych na sekcje. Poszczególne teamy konkurują ze sobą w ten sposób, że na danej sekcji znajdują się bramki, przez które trzeba przejechać. Zdarza się, że zawodnicy muszą intensywnie myśleć nad tym jak taką ciężarówką zmieścić się między słupki tak, żeby ich nie uszkodzić, ponieważ za złamanie słupka, potrącenie lub nawet dotknięcie są punkty karne. Tak samo za zbyt długi postój lub zmianę kierunku jazdy. Oczywiście cel jest taki, żeby zebrać tych punktów jak najmniej. Team, który zbierze najmniej punktów karnych, wygrywa. Każdą sekcję można przejechać dwa razy. Jest to szansa, żeby poprawić swój wynik. Na koniec porównuje się wyniki wszystkich drużyn z danej kategorii – opowiedział Łukasz Pleśniarowicz, główny projektant w Nano Games.

Trasy i samochody

W Heavy Duty Challenge mamy do dyspozycji 12 pojazdów podzielonych na 3 klasy – 2 osie, 3 osie oraz 4 osie. Są to licencjonowane modele, wśród których znalazły się m.in.: Unimog 416 w dwóch wersjach, MAN TGS 33.480, Steyr 1491, Ural 375D, MAN TGS 35.480, czy Mercedes-Benz 4158 AK.

Twórcy gry poświęcili sporo pracy na zaprojektowanie ciężarówek – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Każdy model cechuje się szczegółowym odwzorowaniem nie tylko nadwozia, ale również kokpitu. Dzięki temu odczucia z jazdy poszczególnymi ciężarówkami są odmienne i niepowtarzalne. Ponadto każda klasa pojazdów zapewnia rzeczywistą mechanikę jazdy off-roadowej – fizyka została odwzorowana niezwykle realistycznie, dając właściwe uczucie poruszania się w trudnym terenie.

Trasy zostały również podzielone na grupy. Oprócz jazdy dowolnej po otwartym terenie dostępne są trzy kategorie zawodów – ukryte klejnoty, Europa Truck Trial oraz Heavy Duty Championship. W każdej z nich są 3 lub 4 oddzielne serie. Każda seria oferuje do przejechania od 3 do 5 odcinków. Zawody rozgrywają się na trasach w Polsce, Francji, Austrii oraz Islandii.

Szybki samouczek przed pierwszymi wyzwaniami w terenie

Na początku Gra Heavy Duty Challenge wprowadza nas w podstawy jazdy. Samouczek podzielono na trzy części, podczas których należy pokonać trzy krótkie odcinki. Na pierwszym gra przedstawia obsługę skrzyni biegów, drugi odcinek samouczka poświęcono obsłudze blokad na poszczególnych osiach ciężarówki, ostatnia część dotyczy uszkodzeń ciężarówki.

Screen z gry Heavy Duty Challenge

Jazda z zapiętą blokadą wszystkich osi rzeczywiście jest dużo bardziej skuteczna, jednak przyspiesza zużycie opon i zawieszenia, a także ogranicza zwrotność. Te kwestie stają się jednak mocniej zauważalne na dalszym etapie gry, gdy chcąc ukończyć jakiś odcinek, uszkodzenia zmuszają do rozpoczęcia go całkowicie od nowa. Po samouczku przychodzi pora na pierwsze wyzwanie.

Jazda dowolna, czyli znajdź pięć bramek

Po ukończeniu samouczka gra rzuca nas na otwartą mapę, która służy do jazdy dowolnej. Jednak na niej również ukryło się wyzwanie w postaci pięciu bramek, które trzeba odnaleźć. Nie są one oznaczone na żadnej minimapie. Musimy więc przemierzać las na własną rękę. Aby ukończyć to wyzwanie, wystarczy odnaleźć bramkę numer 5. Można oczywiście w każdej chwili powrócić do jazdy dowolnej, i ukończyć zadanie znajdując również pozostałe bramki.

Screen z gry Heavy Duty Challenge

Coraz bardziej wymagające odcinki

Prawdziwa jazda w Heavy Duty Challenge rozpoczyna się na odcinkach, które należy pokonywać w ramach serii zawodów. Przejazdy przez zróżnicowane przeszkody bywają całkiem sporym wyzwaniem wymagającym cofania, blokowania i odblokowywania osi, a czasem nawet wychylenia się z ciężarówki przez okno i śledzenia, czy nasze koła nie spadną z wąskich przejazdów. Wrażenia z jazdy są całkiem przyjemne, a pokonanie odcinka, który wymagał kilku prób, daje sporo satysfakcji.

Screen z gry Heavy Duty Challenge

Podsumowując, Heavy Duty Challenge jest dosyć ciekawą propozycją, którą docenią przede wszystkim miłośnicy ciężarówek i jazdy terenowej. Gra oferuje dosyć dobrze dopracowaną oprawę audiowizualną i przyjemność z pokonywania kolejnych tras. Nie jest całkowicie wolna od mankamentów, ale nie są to frustrujące błędy. Raczej drobniejsze niedociągnięcia, które mamy nadzieję, zostaną wyeliminowane wkrótce po premierze. W Heavy Duty Challenge można zagrać na PC, PS5 oraz Xbox series X.

Screen z gry Heavy Duty Challenge

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!