Spadająca tafla lodu z naczepy poważnie zraniła kierowcę

15 stycznia 2024, 15:52

W aktualnych warunkach pogodowych zamarzający lód na pojazdach, który spada z samochodów stanowi spore zagrożenie dla ruchu drogowego. Kierowcy mogą za to ponieść spore konsekwencje i zostać ukarani srogim mandatem. Niedawno jeden z kierujących ciężarówką został ranny w twarz przez spadająca taflę lodu. 

fot. lubuska.policja.gov.pl

Każdy z kierowców przed jazdą powinien odpowiednio przygotować swój pojazd. W pierwszej kolejności kierujący powinni pozbyć się zalegającego lodu (szczególnie kierowcy ciężarówek) oraz śniegu na dachu pojazdu. Za zaniedbanie tych obowiązków policja może ukarać prowadzących wysokimi mandatem — nawet do 3000 zł. Dodatkowo za zagrożenie w ruchu drogowym i spowodowanie wypadku konsekwencje mogą być jeszcze większe.

W momencie, gdy ktoś poniesie poważne obrażenia, a zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek, sprawca odpowie za przestępstwo z artykułu 177 kodeksu karnego, za które może grozić do 3 lat, a kiedy następstwem wypadku jest śmierć, nawet do 8 lat. Więcej o konsekwencjach jazdy z nieodśnieżoną naczepą przeczytasz tutaj.

Kilka dni temu, na drodze krajowej nr 27 w powiecie żarskim podczas wyprzedzania się dwóch ciężarówek z jednej z nich spadł fragment tafli lodu, który poważnie ranił w twarz kierowcę drugiego pojazdu. Mężczyzna natychmiastowo został przewieziony do szpitala, jednak jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierujący ciężarówki, któremu z dachu spadł lód, odpowie za swoje postępowanie przed sądem.

fot. lubuska.policja.gov.pl

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (artykuł 66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadącym lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.

Niezastosowanie się do przepisów może być równoznaczne z grzywną do 3000 zł. W przypadku, gdy nieodśnieżony pojazd przyczyni się do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym uczestnikom ruchu lub pasażerom, kierujący naraża się na kolejne konsekwencje prawne z artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, które przewidują mandat karny nie niższy niż 1500 złotych lub sprawa może być skierowana do sądu.

źródło: GOV

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!