ZF otwiera zeroemisyjną fabrykę

29 lutego 2024, 14:38

W zakładzie produkcyjnym elektroniki mocy w Kláštercu w Czechach, ZF otwiera swoją pierwszą fabrykę o zerowej emisji po niespełna półtorarocznym okresie modernizacji. Zakład, który jest częścią dywizji ZF Electrified Powertrain Technology, przyczynia się do realizacji planów firmy związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej we wszystkich obszarach łańcucha wartości do 2040 roku. Będzie on wykorzystywany jako wzór dla zakładów produkcyjnych ZF na całym świecie. 

Firma technologiczna stopniowo przechodzi na energię wytwarzaną w sposób zrównoważony we wszystkich swoich lokalizacjach, zwiększając efektywność energetyczną procesów, elektryfikując znaczną część swoich produktów i wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu.

Jednym z najważniejszych wyzwań jest przekształcenie istniejących zakładów produkcyjnych ZF na całym świecie tak, aby jak najszybciej mogły być zasilane energią neutralną dla klimatu.

– Zrównoważona transformacja w zakładzie w Kláštercu jest przełomowa dla całej naszej sieci produkcyjnej i pomaga nam znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. – mówi Stephan von Schuckmann, członek zarządu ZF.

Aby zbudować silne, zrównoważone podstawy, ważne jest umożliwienie zakładom generowania energii elektrycznej. W Kláštercu zostało to osiągnięte poprzez zainstalowanie 3400 modułów słonecznych na terenie obiektu, co zaspokaja około 20% rocznego zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną.

Pozostała energia elektryczna jest kupowana ze źródeł odnawialnych – głównie energii wiatrowej i wodnej.

– Klášterec jest dla nas punktem odniesienia – podkreśla Dhanashree Kad, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w dywizji ZF Electrified Powertrain Technology Division.

Już w 2025 roku, pięć lat wcześniej niż początkowo planowano, wszystkie lokalizacje ZF będą w pełni zasilane zieloną energią elektryczną, która będzie wytwarzana we własnym zakresie lub pozyskiwana w ramach umów z dostawcami energii odnawialnej. Dodatkowo, zależny od paliw kopalnych system ogrzewania gazowego w czeskim zakładzie został zastąpiony pompami ciepła, zmniejszając całkowite roczne koszty ogrzewania zakładu o 50%.

W chłodniejszych miesiącach zakład wykorzystuje naturalny chłód powietrza zewnętrznego (free cooling) do chłodzenia technologii w obiekcie. Różnorodne środki poprawy izolacji termicznej i odzyskiwania ciepła uzupełniają tę koncepcję lokalnego systemu kontroli klimatu.

ZF posiada zakład w Kláštercu – położonym około 100 kilometrów na północny zachód od Pragi – od 1992 roku. Obecnie nowo przebudowany zakład zatrudnia prawie 700 pracowników i produkuje komponenty elektroniczne do silników elektrycznych produkowanych przez zakłady ZF w Niemczech i Serbii. Wśród klientów znajdują się międzynarodowi producenci samochodów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Covid FAKE PLANDEMIA!, 3 marca 2024, 4:17 0 0

Napiszcie za dwa lata jak im wyszedł ten śmieszny melanż z eko czy jeszcze istnieją czy się nie spalili)))

Odpowiedz