Nowości od DAF ukazane na kieleckich targach

12 kwietnia 2024, 11:13

Kieleckie targi Autostrada Nowa Infrastruktura, które miały miejsce 10-11 kwietnia były bardzo dobrą okazją, żeby zobaczyć nowe rozwiązania marki DAF dla sektora budowlanego. Wśród nowości zwiedzający mogli ujrzeć na własne oczy – model XB wyposażony w żuraw marki Hiab i wywrotkę trójstronną KH-Kipper.

Targi Autostrada Nowa Infrastruktura to największa impreza targowa sektora drogownictwa w Polsce, a także uznane wydarzenie na arenie europejskiej. Na terenie kieleckich targów swoje rozwiązania i możliwości prezentują producenci sprzętu budowlanego, maszyn do budowy dróg czy też dostawcy materiałów i surowców. Nie brakowało również podmiotów oferujących urządzenia i farby do znakowania oraz elementy infrastruktury. Tegoroczna, już 27. edycja tych targów, odbyła się w dniach 10-11 kwietnia. Kluczowym tematem wystawy był zrównoważony rozwój oraz ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych.

DAF dla budownictwa

Na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego obecna była także marka DAF, która oferuje pełną gamę pojazdów dla segmentu budowlanego. Tworzą ją terenowe modele XBC, XDC oraz największy XFC, w tym również wersje z napędem na dwie osie oraz przystosowane do realizacji najcięższych i bardzo specjalistycznych zadań. Oprócz tego holenderski producent ma w swojej ofercie także modele XD oraz XF w wersjach Extra Robust, czyli drogowe podwozia z odpornymi na uszkodzenia kabinami z serii Construction.

DAF XB – charakterystyka

Wspólnie z firmą KH-Kipper na targach Autostrada Nowa Infrastruktura prezentowany był model DAF XB – efekt współpracy polskiego producenta z marką DAF. To uniwersalna i wielozadaniowa konfiguracja, oparta na podwoziu z dzienną kabiną i napędem 4×2 (XB FA). Pojazd jest napędzany efektywną jednostką PACCAR PX-7 rozwijającą moc 212 kW (287 KM) przy 1600 obr./min. Maksymalny moment obrotowy – 1090 Nm – jest dostępny w zakresie od 1100 do 1600 obr./min.

Za przeniesienie napędu odpowiadają tylny most z przełożeniem 4,11 oraz manualna skrzynia biegów. Odległość między osiami z wydajnymi i trwałymi oponami marki Goodyear to 4,75 m, przy zwisie tylnym wynoszącym 2,13 m. Dopuszczalna masa całkowita prezentowanego egzemplarza wynosi 18 t, a zestawu z przyczepą – 28 t.

Na podwoziu XB zamontowano trójstronną wywrotkę KH-Kipper – głównego, polskiego producenta tego typu zabudów do pojazdów o DMC pow. 12 t. Nie jest to jedyne rozwiązanie ułatwiające załadunek i rozładunek. Tego DAF-a XB wyposażono również w żuraw X-Hipro 122 B-3 marki Hiab. Ważące 1,5 t urządzenie oferuje nawet 10,2 m zasięgu pracy i maksymalny udźwig do 3,5 t.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!