ZF i WABCO kompleksowo dla flot: 6 usług, które ułatwią menadżerom flot ciężarowych zarządzanie biznesem

13 maja 2024, 23:23

Dla właścicieli i menadżerów flot pojazdów użytkowych jednym z najważniejszych wyzwań biznesowych jest efektywne zarządzanie flotą, optymalizacja wyznaczania tras przejazdów, zużycia paliwa oraz eksploatacji pojazdów. To samo dotyczy bezpieczeństwa pojazdów, kierowcy i przewożonego ładunku, regularnej konserwacji i serwisu pojazdów flotowych, monitoringu i analizy danych z pojazdów  oraz zgodności regulacyjnej pod kątem przepisów.

ZF Aftermarket, mając wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej, oferuje właścicielom firm flotowych, prywatnym firmom przewozowym, publicznym przewoźnikom oraz spedytorom pełną gamę systemów doposażeniowych, szerokie portfolio produktów oraz usług serwisowych  i diagnostycznych, takich jak inteligentna kontrola floty, przeglądy  i konserwacje skrzyń biegów oraz programy doradcze i szkolenia, wspierające efektywne zarządzanie.

6 usług, które dają przewagę w biznesie:

1. OptiLock™ – strażnik bezpieczeństwa w ciężarówce

Przestępczość związana z kradzieżami ładunków pojazdów użytkowych przybiera różne formy – od pocięcia i rozerwania plandeki, poprzez uprowadzenia całego transportu, aż po kradzież przedmiotów z przyczepy stojącej na parkingu. Międzynarodowe Stowarzyszenie Ochrony Transportu Towarów (TAPA) alarmuje, że w ostatnim roku w regionie EMEA nastąpił nienotowany do tej pory wzrost ilości przypadków kradzieży. Z odpowiedzią na ten problem wychodzi firma ZF, oferując rozwiązanie OptiLock™ marki WABCO. By zoptymalizować poziom ochrony pojazdu, dostawcy usług logistycznych w ramach systemu OptiLock™ mogą skorzystać z bogatej gamy dostępnych blokad, zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych. Elektroniczny system zabezpieczeń pomaga uchronić właścicieli flot przed awaryjnymi sytuacjami, które mogą skutkować przerwaniem łańcucha dostaw i łańcucha chłodniczego. System OptiLock™ zapobiega również kradzieży lub podmianie towarów, a zablokowanie i odblokowanie zabezpieczeń odbywa się za pomocą kodu PIN na klawiaturze lub bezprzewodowo za pośrednictwem telematyki.

Dostawcy usług logistycznych w ramach systemu OptiLock™ mogą skorzystać z bogatej gamy dostępnych blokad, zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych.

2. ZF [pro] Service – Twój zaufany partner serwisowy

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie flot pojazdów użytkowych na wysokiej jakości, kompleksowy serwis również w warsztatach niezależnych, w 2023 r. ZF Aftermarket rozpoczął działalność innowacyjnego konceptu dedykowanego profesjonalnym warsztatom zajmującym się obsługą pojazdów ciężarowych, przyczep, naczep i autobusów. Warsztaty w ramach konceptu zyskują wsparcie techniczne i dostęp do dedykowanej oferty szkoleniowej, dzięki połączeniu programów dwóch wiodących dostawców rozwiązań i technologii dla pojazdów użytkowych: ZF i WABCO. Dla właścicieli flot pojazdów użytkowych wybór warsztatu zrzeszonego w ramach konceptu to gwarancja wysokiej jakości usług serwisowych i przeszkolonego personelu, a także pewność, że części zamienne wykorzystywane podczas serwisu pochodzą od zaufanego i renomowanego producenta. ZF [pro]Service łączy istniejące dotychczas koncepty: ZF [pro]Tech (pojazdy użytkowe) i WABCO Service Partner w jeden, kompleksowy program obejmujący ofertę wszystkich marek ZF Aftermarket: ZF, LEMFÖRDER, SACHS, TRW i WABCO. Firma oferuje w ten sposób doświadczenie i wiedzę technologiczną wiodącego na świecie dostawcy części zamiennych, technologii oraz rozwiązań serwisowych.

ZF [pro] Service – Twój zaufany partner serwisowy
3. OptiLink™ – jedna aplikacja, wszystkie potrzebne funkcje

Podczas jazdy z przyczepą lub naczepą, w trakcie załadunku i rozładunku
– monitorowanie kluczowych funkcji w czasie rzeczywistym jest niezwykle istotne, gdyż pomaga kierowcom zapewnić bardziej ekonomiczną i bezpieczną obsługę oraz poprawić wydajność działania. Aplikacja OptiLink™ dostępna dla systemów iOS i Android stanowi część nowej generacji produktów opartych na danych, zapewniających pełną kontrolę i bardziej elastyczne sterowanie przyczepą.

OptiLink™ marki WABCO ułatwia pracę zarówno kierowcom, jak i menedżerom zarządzającym flotą. System łączy się z przyczepą – naczepą i wyświetla ostrzeżenie w przypadku wystąpienia problemu, a dzięki takiej kontroli kierowcy mogą szybko reagować i podejmować skuteczne decyzje oraz wysyłać polecenia sterujące z kabiny, np. zabezpieczyć przyczepę przy pomocy immobilizera czy podnosić lub opuszczać osie podczas załadunku.

OptiLink™ łączy się z elektronicznym układem hamulcowym przyczepy (TEBS) za pośrednictwem modułu ECU. Moduł ECU zostaje wówczas połączony do aplikacji OptiLink™ w smartfonie poprzez połączenie WLAN w wyniku procedury przyporządkowania, która stanowi uwierzytelnienie zabezpieczające.

Funkcje monitorowania poprzez OptiLink™ obejmują m.in.: obciążenie osi, temperaturę i ciśnienie opon, czujnik zużycia okładzin hamulcowych, kody diagnostyczne, ostrzeżenia przed przechyłem.

Funkcje sterowania to np. podnoszenie i opuszczanie osi unoszonej, współpraca z rozściełaczem asfaltu w celu zmiany siły hamowania podczas podjazdów pod górę i zjazdów, immobilizer przyczepy – naczepy i OptiLevel. Aplikacja jest dostępna w 17 językach, co oznacza, że można ją bezproblemowo zintegrować z działalnością o zasięgu międzynarodowym.

OptiLink™ stanowi część nowej generacji produktów opartych na danych, zapewniających pełną kontrolę i bardziej elastyczne sterowanie przyczepą.

4. OptiTirenowoczesny system kontroli ciśnienia w oponach

Jazda z niedopompowanymi oponami zwiększa zużycie paliwa, a usterki opon to przyczyna około 30% awarii pojazdów ciężarowych. Tymczasem w 85% przypadków utrata ciśnienia w oponie zaczyna się od drobnej nieszczelności, którą można wykryć za pomocą systemu OptiTire™.

OptiTire™ marki WABCO to system nowej generacji, służący do kontroli ciśnienia w oponach samochodów ciężarowych, przyczep, naczep i autobusów, zaprojektowany specjalnie po to, aby obniżyć koszty utrzymania floty i poprawić jej bezpieczeństwo.

Wśród funkcji systemu nowej generacji monitorowania ciśnienia w oponach możemy wyróżnić:

  • wczesne ostrzeganie o nieprawidłowych wartościach ciśnienia i temperatury;
  • wczesne wykrywanie niedopompowanej opony;
  • zewnętrzny moduł OptiTire™ zapewniający łatwą modernizację bez konieczności zdejmowania koła;
  • ostrzeżenia dla kierowcy wyświetlane na desce rozdzielczej, za pośrednictwem systemu WABCO SmartBoard lub aplikacji OptiLink™;
  • informacje za pośrednictwem Transics TXTRAILERGUARD dla dyspozytora.

Połączenie tych funkcji sprawia, że OptiTire™ to kompletne rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest maksymalizacja okresu użytkowania opony oraz rzadsze awarie i krótszy czas przestojów. Kierowca może dopompować oponę lub spuścić z niej powietrze w odpowiednim czasie, co zmniejsza ryzyko wypadków i dodatkowych kosztów związanych z przestojami w pracy, bądź zwiększonym zużyciem paliwa.

OptiTire
OptiTire™ marki WABCO to służący do kontroli ciśnienia w oponach samochodów ciężarowych, przyczep, naczep i autobusów

5. Systemy OnLaneALERT i OnGuardACTIVEjakość OE dostępna na rynku części zamiennych

Od 2015 roku samochody ciężarowe muszą być wyposażane w systemy automatycznego hamowania awaryjnego i ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu. Od 2024 roku wchodzi kolejny obowiązek doposażania pojazdów użytkowych m. in. w asystenta prędkości, skrętu oraz rejestrator danych o wypadkach.  ZF Aftermarket po raz pierwszy oferuje na rynku części zamiennych przednią kamerę systemu ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu OnLaneALERT oraz czujnik radarowy systemu automatycznego hamowania awaryjnego OnGuardACTIVE.  Dzięki tym akcesoriom warsztaty niezależne mogą przeprowadzać kompletne naprawy – szczególnie w razie wypadku lub awarii pojazdu, nie rezygnując przy tym ze współpracy ze swoimi dostawcami.

OnGuardACTIVE opiera się na dwustopniowym radarze dalekiego zasięgu, wykrywa i ostrzega przed potencjalną kolizją z pojazdami poprzedzającymi i wspomaga aktywne hamowanie. Jest wyposażony w adaptacyjny tempomat i integruje się z modułowym i skalowalnym pakietem ADAS od ZF.

System OnLaneALERT ostrzega przed zmianą pasa ruchu, wykorzystując umieszczoną na przedniej szybie, skierowaną do przodu kamerę do monitorowania położenia pojazdu w obrysie pasa. Gdy system wykryje, że pojazd przekracza linie wyznaczające pas ruchu bez użycia kierunkowskazu, ostrzega kierowcę i zmusza go do podjęcia działania. W ten sposób OnLaneALERT skutecznie pomaga zapobiegać zjeżdżaniu z kursu, otarciom i kolizjom czołowym.

ZF Aftermarket oferuje przednią kamerę systemu ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu OnLaneALERT oraz czujnik radarowy systemu automatycznego hamowania awaryjnego OnGuardACTIVE

6. Bogate portfolio produktów – Uznane marki i gama usług od jednego, zaufanego dostawcy

Dla flot pojazdów kluczowym warunkiem utrzymania sprawności środków transportu są także części najwyższej jakości, spełniające wszelkie standardy oryginalnego wyposażenia. Dzięki ZF Aftermarket, floty mogą liczyć na produkty najwyższej jakości i kompleksowe portfolio usług – wszystko od jednego, uznanego producenta.

ZF jest wiodącym, globalnym dostawcą technologii i usług poprawiających bezpieczeństwo, efektywność i komunikację pojazdów. Od wielu lat najwięksi światowi producenci samochodów ciężarowych, autobusów i naczep bazują na technologiach ZF, takich jak zaawansowane systemy kontroli stabilności i systemy wspomagające kierowcę oraz na produktach należących do koncernu marek: ZF, LEMFÖRDER, SACHS, TRW i WABCO. Portfolio części pokrywa zapotrzebowanie na praktycznie wszystkie naprawy – od układu kierowniczego i zawieszenia, w tym amortyzatorów i hamulców, po elementy układu napędowego – sprzęgła i skrzynie biegów, a także elementy układów pneumatycznych. Asortyment uzupełniają środki smarne do przekładni ZF, a także niezbędne narzędzia i specjalistyczne wyposażenie. To składa się na ofertę produktów i systemów doposażeniowych gwarantujących warsztatom bezproblemowy serwis, a kierowcom bezpieczną jazdę, ułatwione prowadzenie pojazdu oraz dostosowanie do najnowszych przepisów prawnych.

Dowiedz się więcej o produktach ZF Aftermarket i WABCO na stronie internetowej oraz śledź profil firmy na Facebooku.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!