Ecotaxe we Francji ruszy w styczniu 2014 r.

13 września 2013, 13:36

Ecotaxe to nowy podatek ekologiczny, który obowiązywać będzie we Francji wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony. Oficjalnie przesunięta została data uruchomienia systemu na dzień 1 stycznia 2014 r. Pomimo to DKV rekomenduje zamówienie urządzeń pokładowych już teraz.

Jak pokazały ostatnie doświadczenia z wprowadzaniem systemów e-myta w takich krajach, jak Polska czy Węgry, największy ruch w punktach obsługi ma miejsce na 1-2 tygodnie przez uruchomieniem opłat. Czekanie z rejestracją do ostatniej chwili skutkuje problemami z załatwianiem formalności, opóźnioną wysyłką urządzeń pokładowych, a przede wszystkim – dużym stresem dla przewoźnika.

Jak podają władze francuskie, kierowca pojazdu niewyposażonego w urządzenie pokładowe, będzie podlegał karze 750 euro. Co prawda rejestracja na miejscu w punkcie obsługi będzie możliwa, jednak żeby tego dokonać, niezbędne będzie przedłożenie pokaźnego pliku prawidłowo wypełnionych dokumentów.

Rozliczenia post-paid poprzez certyfikowanych partnerów

Aby uniknąć problemów, rekomendujemy rejestrację w systemie Ecotaxe już teraz za pośrednictwem operatorów kart paliwowych. Przy wyborze trybu rozliczeń post-paid, operator DKV zapewnia bardzo korzystne warunki dzierżawy urządzenia oraz 0% prowizji za pośrednictwo w rozliczeniach. Klienci DKV będą też mogli liczyć na spore rabaty: do 10%  w przypadku opłat Ecotaxe oraz do 13% przy rozliczeniach TIS PL.

DKV uruchomił rejestrację online, która odbywa się poprzez formularz dostępny na www.dkv-ecotaxe.com. Po przesłaniu swoich danych, klient otrzymuje komplet dokumentów wymaganych przez Francję w celu korzystania z systemu.

Rozliczenia pre-paid za pośrednictwem Ecomouv

Dla firm, które nie zdecydują się na wcześniejszą rejestrację, operator francuskich autostrad Ecomouv ma przygotować możliwość wypożyczenia urządzeń na miejscu. Boxy będą dostępne w punktach usługi na terenie kraju, w szczególności na granicach z Wielką Brytanią, Belgią, Niemcami, Szwajcarią, Włochami i Hiszpanią. Płatności będzie tu można dokonać m.in. kartą paliwową DKV. Należy jednak pamiętać, że będzie wymagany komplet prawidłowo wypełnionych dokumentów.

Znamy już stawki opłat

Wysokość opłat Ecotaxe zależeć będzie od kategorii pojazdu (DMC, liczba osi), klasy emisji spalin oraz liczby kilometrów przejechanych w sieci Ecotaxe, w zaokrągleniu do 100 metrów. W 2014 r. stawka za przejechanie 1 km wyniesie: 8 centów (pojazdy 2 osiowe do 12 t.), 10 centów (pojazdy 2-osiowe powyżej 12t.) oraz 14 centów (pojazdy 3 i 4 osiowe powyżej 24 t.).

Zdaniem Michała Bałakiera, dyrektora generalnego DKV Euro Service, nowe opłaty Ecotaxe będą dla większości polskich firm stanowiły minimalne obciążenie. Odczuje je ok. 25% przewoźników, którzy dotąd jeździli po Francji omijając płatne drogi.

Więcej informacji o rejestracji online za pośrednictwem DKV oraz lista punktów obsługi Ecomouv znajduje się tutaj: www.dkv-ecotaxe.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!