Solaris z rekordem w 2013 roku

24 września 2013, 16:27

Podpoznański producent autobusów pobije swój rekord ilości dostarczonych w ciągu roku autobusów. To przede wszystkim zasługa normy Euro 6, która zacznie obowiązywać w przyszłym roku. W rekordowym 2011 roku z Bolechowa wyjechało 1 205 pojazdów.

Żeby zrealizować kontrakty, Solaris inwestuje 14 mln zł w rozbudowę fabryki i zatrudnia ponad setkę nowych pracowników. Zakład w Środzie Wielkopolskiej, którego rozbudowa skończy się pod koniec listopada 2013 r., zwięszy się dzięki tej inwestycji prawie dwukrotnie.

– „Ta zwiększona liczba zamówień związana jest głównie z rynkami zagranicznymi. Są to zarówno dotychczasowi główni odbiorcy zagraniczni naszych pojazdów, jak Niemcy, Włochy, Francja czy rynki skandynawskie, ale także nowe rynki lub rynki, na których nie byliśmy do tej pory tak mocno obecni.” – mówi Mateusz Figaszewski, rzecznik prasowy Solaris Bus & Coach. Jednym z tych nowych rynków jest Belgrad, stolica Serbii, gdzie trafi 200 polskich autobusów.

Od przyszłego roku będzie obowiązywała norma Euro 6, zgodnie z którą samorządy będą mogły zamawiać tylko bardziej ekologiczne pojazdy. Maksymalny poziom emisji tlenków azotu w nowej normie będzie niższy o 80 proc. niż obecnie (400 mg/kWh), a cząstek stałych  – o 66 proc. (10 mg/kWh).

– „Do końca tego roku można jeszcze zamawiać pojazdy spełniające normy emisji spalin EURO 5 i większość przewoźników decyduje się na tę opcję, stąd ten nieco zwiększony popyt w roku 2013” – ocenia Mateusz Figaszewski.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!