Globalne zakłócenia w łańcuchach dostaw sprawiły, że popyt na nowe ciężarówki znacznie przewyższa ich podaż. W związku z tą sytuacją powstał poradnik, który za pomocą kilku kluczowych wskazówek ma pomóc kupującym używane modele w podjęciu świadomej decyzji.
Zakup używanej ciężarówki. Poradnik i wskazówki.
Za poradnik odpowiadają eksperci z firmy ClassTrucks. Autorzy podkreślają, jak bardzo ważna jest skrupulatna kontrola pojazdu przed jego zakupem. Kluczowe jest sprawdzenie nie tylko zużycia ciężarówki, ale też dokumentacji, w tym historii serwisowej, polis ubezpieczeniowych oraz certyfikatów przeglądów.
Firma wskazuje trzy obszary, na które należy zwrócić uwagę:
- Stan techniczny i zmiany konstrukcyjne:
-
Sprawdzenie stanu silnika, skrzyni biegów, hamulców i zawieszenia pod kątem zużycia lub uszkodzeń;
- Skontrolowanie czy nie ma rdzy, uszkodzeń lub osłabienia kluczowych elementów nośnych i konstrukcyjnych samochodu oraz śladów wcześniejszych napraw;
- Wykorzystanie szczegółowej listy kontrolnej, tak aby uwzględnić wszystkie kluczowe elementy i zminimalizować ryzyko.
-
- Efektywność eksploatacyjna:
- Ocena zużycia paliwa i zgodność z normami emisji spalin;
- Przeprowadzenie jazdy próbnej, aby ocenić prowadzenie, komfort i osiągi w różnych warunkach.
- Zgodność i certyfikacja:
- Należy upewnić się, że sprzedający pojazd dostarczył certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz certyfikat COC;
- Konieczne jest sprawdzenie, czy cała dokumentacja jest aktualna, co ma zagwarantować jej zgodność z przepisami.
– Właściwa, oficjalna dokumentacja musi zawierać też certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz COC (Certyfikat Zgodności), który zapewnia, że pojazd spełnia wymagania techniczne Unii Europejskiej- wyjaśnia Simas Erslavas, Transport Fleet Manager, ClassTrucks.
Warto zwrócić uwagę na komfort
Jeśli ciężarówka wydaje się atrakcyjna pod kątem stanu technicznego i poprawności w dokumentach, to koniecznie zwróćcie uwagę na komfort. W dużej mierze odpowiadają za to wszelkie udoskonalenia w kabinie, takie jak systemy wspomagania kierowcy (lub inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo), czy po prostu wyposażenie i stan wnętrza pojazdu.
– Stan wnętrza ciężarówki ma duży wpływ na komfort i funkcjonowanie kierowcy. Prawidłowo zamocowane panele wewnętrzne i wymienione schowki mogą przynieść dodatkową wartość kierowcom – podkreśla Erslavas.
Wszystkie powyższe podpunkty mają znaczenie w przypadku konieczności podejmowania świadomej decyzji. Zakup ciężarówki to duża inwestycja, a oferty pojazdów używanych często kuszą dobrą ceną. Niestety, wiele ofert może okazać się pułapką i będą błędną inwestycją.
Komentarze