Zakup używanej ciężarówki. Na co zwrócić uwagę? Komentarz eksperta.

20 czerwca 2024, 9:23

Globalne zakłócenia w łańcuchach dostaw sprawiły, że popyt na nowe ciężarówki znacznie przewyższa ich podaż. W związku z tą sytuacją powstał poradnik, który za pomocą kilku kluczowych wskazówek ma pomóc kupującym używane modele w podjęciu świadomej decyzji.

poradnik-zakup-uzywanej-ciezarowki

Zakup używanej ciężarówki. Poradnik i wskazówki.

Za poradnik odpowiadają eksperci z firmy ClassTrucks. Autorzy podkreślają, jak bardzo ważna jest skrupulatna kontrola pojazdu przed jego zakupem. Kluczowe jest sprawdzenie nie tylko zużycia ciężarówki, ale też dokumentacji, w tym historii serwisowej, polis ubezpieczeniowych oraz certyfikatów przeglądów.

Firma wskazuje trzy obszary, na które należy zwrócić uwagę:

 1. Stan techniczny i zmiany konstrukcyjne:
  • Sprawdzenie stanu silnika, skrzyni biegów, hamulców i zawieszenia pod kątem zużycia lub uszkodzeń;
  • Skontrolowanie czy nie ma rdzy, uszkodzeń lub osłabienia kluczowych elementów nośnych i konstrukcyjnych samochodu oraz śladów wcześniejszych napraw;
  • Wykorzystanie szczegółowej listy kontrolnej, tak aby uwzględnić wszystkie kluczowe elementy i zminimalizować ryzyko.
 2. Efektywność eksploatacyjna:
  • Ocena zużycia paliwa i zgodność z normami emisji spalin;
  • Przeprowadzenie jazdy próbnej, aby ocenić prowadzenie, komfort i osiągi w różnych warunkach.
 3. Zgodność i certyfikacja:
  • Należy upewnić się, że sprzedający pojazd dostarczył certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz certyfikat COC;
  • Konieczne jest sprawdzenie, czy cała dokumentacja jest aktualna, co ma zagwarantować jej zgodność z przepisami.

– Właściwa, oficjalna dokumentacja musi zawierać też certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz COC (Certyfikat Zgodności), który zapewnia, że pojazd spełnia wymagania techniczne Unii Europejskiej- wyjaśnia Simas Erslavas, Transport Fleet Manager, ClassTrucks.

Warto zwrócić uwagę na komfort

Jeśli ciężarówka wydaje się atrakcyjna pod kątem stanu technicznego i poprawności w dokumentach, to koniecznie zwróćcie uwagę na komfort. W dużej mierze odpowiadają za to wszelkie udoskonalenia w kabinie, takie jak systemy wspomagania kierowcy (lub inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo), czy po prostu wyposażenie i stan wnętrza pojazdu.

– Stan wnętrza ciężarówki ma duży wpływ na komfort i funkcjonowanie kierowcy. Prawidłowo zamocowane panele wewnętrzne i wymienione schowki mogą przynieść dodatkową wartość kierowcom – podkreśla Erslavas.

Wszystkie powyższe podpunkty mają znaczenie w przypadku konieczności podejmowania świadomej decyzji. Zakup ciężarówki to duża inwestycja, a oferty pojazdów używanych często kuszą dobrą ceną. Niestety, wiele ofert może okazać się pułapką i będą błędną inwestycją.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!