Hybrydowy autobus MANa na ulicach Białegostoku

11 października 2013, 13:37

Autobus hybrydowy MAN Lion’s City Hybrid będzie jeździł po ulicach Białegostoku. Zakupiło go Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.

Hybrydowy autobus w Białymstoku

1 października 2013 r. do zajezdni Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku dotarł pierwszy niskopodłogowy autobus miejski MAN Lion’s City Hybrid.

Zakupiony MAN to pojazd dobrze znany wśród polskich przedsiębiorstw transportowych. Wcześniej odbywał testy w kilku polskich miastach prezentując zalety technologii hybrydowej. Gościł między innymi w KPK Białystok. Wyniki testów okazały się na tyle zadowalające, iż firma zdecydowała się go kupić.

Najnowszy nabytek spółki to autobus niskopodłogowy na podwoziu A37. Autobus ruszając z przystanku ma wyłączony silnik spalinowy, napędzany jest przez dwa silniki elektryczne asynchroniczne, każdy o mocy 75 kW  (łącznie 150 kW). Nie emituje wówczas hałasu ani spalin w tym CO2 i nie zużywa paliwa. Także w czasie każdego postoju silnik spalinowy jest zawsze wyłączony (średnio do 40 % czasu eksploatacji na liniach). Autobus odzyskuje energię z hamowania i wykorzystuje do napędu.

Pojazd posiada klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, monitoring, a wkrótce otrzyma wyposażenie zgodne ze standardem Białostockiej Komunikacji Miejskiej (system elektronicznych kasowników, monitory LCD ukazujące trasę). Posiada drzwi odskokowo-przesuwne w układzie 2-2-2.

Autobus otrzymał barwy Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!