GDDKiA chwali jakość działania systemu viaTOLL

, 13 grudnia 2013, 11:45

W przyszłym roku system viaTOLL zostanie powiększony o kolejnych 600 km nowych dróg. Ma przynieść ponad 1,7 mld zł przychodów. Przedstawiciele GDDKiA podkreślają, że system spełnia swoje zadanie. Zapowiadają też przeprowadzenie na początku przyszłego roku przetargu na projektanta Ogólnokrajowego Systemu Zarządzania Ruchem, którego viaTOLL ma być częścią.

W tym roku w ciągu 11 miesięcy z samego systemu viaTOLL wpłynęło do Krajowego Funduszu Drogowego ponad 900 mln zł. Magdalena Jaworska, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, powiedziała:

– „Około 600 km nowych dróg – taki jest plan rozszerzenia systemu viaTOLL na przyszły rok. Będziemy włączać do niego tylko drogi nowo budowane i nowo oddawane do ruchu. Dziś szacujemy przyszłoroczne przychody z tego systemu na ponad 1,7 mld zł. Poprzedni system tyle miał wpływów, ile kosztował, więc państwo przez całe lata było na zero. Ten system został zlikwidowany w 2011 roku i od tego czasu przychody systematycznie rosną, bo rośnie sieć płatnych dróg, a koszty spadają. To jest to, czego oczekiwaliśmy od viaTOLL. Wszędzie za granicą nasz system jest pokazywany jako wzór rzeczy niemożliwych do osiągnięcia, a w Polsce w kółko odpowiadamy na pytania, co jest z nim nie tak.".

Zdaniem przedstawicielki GDDKiA, zwłaszcza szczególnie istotny system monitorowania działania viaTOLL działa bez zarzutu, wyłapując wszelkie ewentualne nieprawidłowości, których w ogólnym rozliczeniu jest niewiele. Pokazuje to też skala skarg i zapytań, jakie wpływają w związku z funkcjonowaniem systemu poboru opłat.

– „Przy milionach transakcji miesięcznie, mamy łącznie ok. 4-5 tys. zapytań i skarg. To pokazuje, że skala ewentualnych problemów jest minimalna. Chcę zwrócić uwagę na to, że system viaTOLL jest dużo bardziej skomplikowany niż systemy bankowe. I jakby skrupulatnie porównywać problemy z nim związane do problemów systemów bankowych, to viaTOLL powinien dostawać co kwartał co najmniej złoty medal." – dodaje Magdalena Jaworska.

viaTOLL ma być częścią ogólnopolskiego Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem, który chce w najbliższych latach utworzć GDDKiA. W przyszłym roku ma zostać rozpisany przetarg na projektanta nowego systemu. Ma być największym ITS-em (inteligentnym systemem zarządzania ruchem) w Europie. Według planów zacznie działać w 2020 r.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

5.184.242.*, 17 grudnia 2013, 9:28 0 0

viaTOLL kradnie kasę przewoźnika non stop wadliwe viaboksy a inspekcja wystawia kwity po 3000 tyś za odcinek

Odpowiedz

151.248.42.*, 17 grudnia 2013, 11:57 0 0

Dla czego Truck Focus nie napisze prawdy, że Viatoll tylko w tym roku przyniósł firmom transportowym 1 mln złotych strat. Straty te zostaną w większości przerzucone na konsumentów skutkując podniesieniem cen towarów i usług. A w GDDKiA popijają sobie kawę z ekspresu...

Odpowiedz

93.154.146.*, 17 grudnia 2013, 19:48 0 0

1mld (1 000 000 000) 1x10do 9 oczywiście jest to 1mld a nie 1mln

Odpowiedz

37.47.158.*, 22 grudnia 2013, 18:58 0 0

Przez ostatnie 10 lat mieszkałem w USA i tam też zajmowałem się transportem. Nigdy nie spotkałem się tam z tak absurdalnie wysokimi karami jakie nakłada się w Polsce za przejechanie płatnego odcinka bez połaty a najlepsze jest to że ludzie się na to godzą nic z tym nie robiąc.
Polecam przeczytać;
http://transtica.pl/projekt-viatoll.html

Odpowiedz