Rok 2013 rekordowy dla Solarisa

6 lutego 2014, 13:36

W 2013 roku Solarisowi udało się pobić swój rekord sprzedanych pojazdów z 2011. Firma wyprodukowała 1302 autobusy, trolejbusy i tramwaje. Solaris sprzedał w Polsce łącznie 292 pojazdy, na eksport trafiło 1010 autobusów, trolejbusów i tramwajów. Jedenasty rok z rzędu firma zajęła pierwsze miejsce na rynku producentów pojazdów miejskich, powyżej 8 ton DMC w Polsce, z udziałem w rynku na poziomie 53 proc.

Na polski rynek trafiło 251 miejskich Urbino, 36 trolejbusów Trollino oraz 5 międzymiastowych InterUrbino. Oprócz dostaw do dotychczasowych klientów, firma po raz pierwszy dostarczyła autobusy do Kętrzyna, Gorlic i Przemyśla.

Sprzedaż firmy Solaris w latach 2007-2013, dane w sztukach

Rok 2013 był rekordowy także pod względem sprzedaży eksportowej, która sięgnęła 1010 sztuk. Największa liczba zagranicznych odbiorców pochodziła z Niemiec, gdzie sprzedano łącznie 210 Solarisów. Taki wynik dał polskiemu producentowi trzecie miejsce na niemieckim rynku autobusów miejskich. We wrześniu ubiegłego roku na niemieckie drogi wjechał dwutysięczny Solaris.

Znaczący udział w ubiegłorocznej sprzedaży eksportowej miał też rynek serbski. Był to efekt realizacji dużego kontraktu, na dostawę 200 przegubowych autobusów, dla przewoźnika z Belgradu. Zupełnie nowym krajem eksportowym dla Solarisa w roku 2013 był Izrael. Przewoźnik z Nazaretu, firma United Bus Services, kupiła w Bolechowie łącznie 116 autobusów.

Sprzedaż firmy Solaris w roku 2013 w podziale na kraje, dane w sztukach

– „Rekordowo wysoka sprzedaż w minionym roku to przede wszystkim efekt zaufania, jakim obdarzają nas wieloletni klienci. Większość kontraktów zrealizowaliśmy bowiem w miastach, gdzie już wcześniej jeździły pojazdy naszej marki. To najlepszy dowód jakości naszych produktów oraz dobrej obsługi serwisowej. Jak widać klienci do nas wracają, bo marka Solaris cieszy się ich dobrą opinią” – komentuje rekordowe wyniki roku 2013 Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris.

Tramwaje

W 2013 roku Solaris dostarczył pięciu niskopodłogowych tramwajów do Jeny. To pierwszy w historii kontrakt firmy z Polski na dostawę tramwajów do niemieckiego klienta. Kolejny zagraniczny kontrakt Solarisa na dostawę tramwajów będzie miał miejsce w 2014 roku, kiedy  firma dostarczy do Brunszwiku łącznie 18 pojazdów szynowych.

Nowości

W minionym roku Solaris przygotował autobusy spełniające normę Euro 6, która zaczęła obowiązywać z początkiem 2014. W 2013 roku firma zaprezentowała również autobus elektryczny z innowacyjnym systemem ładowania baterii. Zamontowany na dachu odbierak prądu w połączeniu z zawieszoną nad jezdnią stacją ładowania umożliwia szybkie, bezobsługowe uzupełnianie energii elektrycznej w bateriach. Rozwiązanie, zgłoszone do Urzędu Patentowego, zdobyło między innymi złoty medal Targów Kielce.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się autobusy elektryczne. Pierwszy tego typu pojazd trafił do Klagenfurtu w Austrii. W tym roku pięć elektrycznych Solarisów zostanie dostarczonych do Brunszwiku w Niemczech. Będzie to jeden autobus dwunastometrowy oraz cztery autobusy przegubowe. Wszystkie pojazdy będą ładowane indukcyjnie. Dwa kolejne autobusy elektryczne trafią do Düsseldorfu, a jeszcze jeden do firmy z Vasteras w Szwecji. W tym roku będzie miała również miejsce dostawa dwóch przegubowych autobusów elektrycznych do firmy Hochbahn Hamburg. Będą to pojazdy dodatkowo wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe zwiększające zasięg autobusów.

– „Z dużym optymizmem obserwujemy coraz większe zainteresowanie przewoźników zakupem autobusów elektrycznych. W minionym roku przełożyło się to już na konkretne zamówienia. Rok 2014 zapowiada się pod tym względem jeszcze lepiej. Sądzę, że w kolejnych latach udział w naszej sprzedaży całkowicie bezemisyjnych autobusów napędzanych energią elektryczną będzie coraz większy” – prognozuje Solange Olszewska.

W roku 2014 Solaris planuje przedstawić nową generację swoich autobusów. Projekt zostanie pokazany w czasie wrześniowych targów IAA w Hanowerze. Nowa, lżejsza konstrukcja autobusu, będzie sukcesywnie wdrażana do produkcji i w najbliższych latach zastąpi dotychczasową generację pojazdów marki Solaris. Firma planuje także zaprezentować pojazd dla zupełnie nowego segmentu rynku autobusowego.

– „Rok 2013 był rekordowy pod kątem sprzedaży, co niezwykle nas cieszy. Obecnie pracujemy nad tym, aby kolejne lata były równie dobre dla spółki. Prognozy wyglądają optymistycznie i bazują między innymi na liczbie zamówień, które już mamy w naszym portfelu na ten rok i następne lata. W bieżącym roku zrealizujemy między innymi kontrakt na dostawę 100 autobusów dla Izmiru, a w kilku kolejnych latach dostarczymy łącznie 300 pojazdów do Rygi. Jak zawsze będziemy także budować portfel naszych zamówień o mniejsze kontrakty, które dla naszej firmy są równie istotne” – mówi Solange Olszewska.

W najbliższych tygodniach z fabryki w Bolechowie wyjedzie jubileuszowy 10 000 pojazd.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!