MSW uruchomiło strony Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus

23 czerwca 2014, 11:59

Po latach działania, CEPiK zaczyna być przydatny dla kierowców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych udostępniło stronę, na której można bezpłatnie sprawdzić informacje dotyczące pojazdu, jak ubezpieczenie OC, przegląd techniczny, czy przebieg. Strona www.historiapojazdu.gov.pl najbardziej przyda się kupującym i sprzedającym samochód. Podobną funkcję ma drugi portal – Bezpieczny Autobus.

Historia Pojazdu

Aby poznać dane dotyczące samochodu, trzeba znać jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Jeśli sprzedający nie ma do ukrycia niewygodnych faktów, powinien udostępnić te trzy informacje – mieszczą się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Dzięki aplikacji można dowiedzieć się, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, badanie techniczne (i czy wcześniejsze badania były wykonywane regularnie) oraz jaki stan licznika zarejestrowano podczas przeglądu (informacje te są zbierane od 2014 roku). Strona prezentuje też dane techniczne pojazdu: moc i pojemność silnika, rodzaj paliwa, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi i maksymalny nacisk na oś, liczbę wcześniejszych właścicieli pojazdu (dodatkowo, prezentowana jest informacja, czy była to osoba fizyczna czy firma lub organizacja). Jeśli pojazd widnieje w CEPiK jako kradziony, taka informacja zostanie umieszczona i wyróżniona czerwonym kolorem.

Wygenerowany raport można również zapisać jako plik PDF, co może potwierdzić wiarygodność podczas sprzedaży pojazdu.

Historię pojazdu można sprawdzić na www.historiapojazdu.gov.pl

Bezpieczny Autobus

Ministerstwo udostępniło także stronę Bezpieczny Autobus, która powstała głównie z myślą o rodzicach dzieci wyjeżdżających na wycieczki. Za pośrednictwem strony można sprawdzić, czy pojazd ma ważne badanie techniczne, ubezpieczenie OC, czy nie został wycofany z ruchu, ile ma miejsc i czy nie jest kradziony.

W odróżnieniu od portalu www.historiapojazdu.gov.pl, aby uzyskać informacje na temat autobusu, wystarczy wpisać jego numer rejestracyjny.

Strona jest dostępna pod adresem www.bezpiecznyautobus.gov.pl
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

178.43.159.*, 24 czerwca 2014, 7:39 0 0

dobre, ze jest cokolwiek, tylko z tych info nie wynika czy pojazd sprzedaje własciciel, czy złodziej, nie mozna sprawdzić czy nr rej np WAW 5528 ma rzeczywiście auto Audi, które uciekło z miejsca kolizji.

Odpowiedz