Ubezpieczenie dla zawodowego kierowcy

22 września 2014, 13:13

Wypadki komunikacyjne z udziałem zawodowych kierowców zdarzają się w wielu firmach transportowych. Nierzadko jest to transport międzynarodowy. Z uwagi na takie środowisko pracy, wiele firm podejmuje dodatkowe środki, aby zwiększyć bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników.

Porównując ze sobą statystyki drogowe z 2013 roku do lat 2012 i 2011, widać wyraźny spadek liczby wypadków, rannych i zabitych. W zeszłym roku doszło do 35 385 wypadków – jest to o 1681 mniej niż w roku poprzednim . Wciąż jednak jest to jeden z najwyższych wskaźników zdarzeń drogowych w Europie. Co więc pracodawca może zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego pracownika?

Dodatkowe szkolenia

Co 5 lat każdy kierowca zawodowy zobowiązany jest do przejścia szkoleń okresowych. Wynika to z ustawy, która nakłada na kierowców obowiązek regularnego szkolenia się i potwierdzania posiadanych umiejętności. Ze względu na przedstawione dane, firmy transportowe – częściej niż jest to wskazane w ustawie – decydują się na wysłanie zatrudnionego kierowcy na szkolenia dodatkowe. Korzyść z nich jest w tej kwestii obopólna. Kierowca nie tylko podnosi swoje umiejętności z bezpiecznej jazdy, ale także poznaje techniki „eko-jazdy”, która w transporcie drogowym przynosi wymierne oszczędności dla firmy.

Ubezpieczenia grupowe

Firmy coraz częściej koncentrują się także na ochronie pracowników, która będzie obejmować wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki. Na co więc pracodawcy powinni zwracać uwagę, aby wybrać właściwą polisę? Dobre ubezpieczenia grupowe powinno dawać przedsiębiorcy możliwość dostosowania oferty do specyfiki działalności firmy, tworząc odpowiedni zakres ochrony pracowników.

– „Wiadomo, że dla pracowników zatrudnionych w transporcie najważniejsze będzie ubezpieczenie obejmujące wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki. Powinno się ono charakteryzować prostotą w wypłacie świadczeń. Ważne jest, aby procedury trwały jak najkrócej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Dlatego warto przyjrzeć się ubezpieczycielom czy istnieje u nich możliwość zgłoszenia wniosku o uzyskanie świadczenia wraz z wymaganymi dokumentami przez internet. Ponadto należy zwrócić uwagę ile wynosi czas wypłaty świadczeń. Prostota powinna także przejawiać się już na etapie samego zakupu polisy. Oferta ubezpieczenia którą otrzymuje firma powinna być zrozumiała dla pracowników i elastyczna. Natomiast formalności związane z zawarciem umowy, takie jak ocena medyczna stanu zdrowia pracownika, ograniczone do minimum." – zaznacza Przemysław Pakulski, Kierownik Produktu ING Życie.

Przedsiębiorcy powinni także wziąć pod uwagę czy ubezpieczenie oferuje pakiet zdrowotny; w ramach którego są poważne zachorowania, pobyt w szpitalu czy też rekonwalescencja, a jeśli tak to jakie choroby, operacje wchodzą w zakres danego ubezpieczenia. Jest to ważne, ponieważ poważnie chory pracownik lub nieobecny w pracy generuje koszty dla firmy. Warto mieć także na względzie, że leczenie w państwowych instytucjach długo trwa, dlatego należy się przyjrzeć ubezpieczeniu pod kątem hospitalizacji w prywatnych placówkach i pokryciem wydatków za leczenie w nich. Dzięki temu absencja pracownicza może trwać znacznie krócej.

Z myślą o przyszłości pracownika

Wielu przewoźników zdaje sobie również sprawę, że doświadczony kierowca to „skarb” dla firmy, który zadba nie tylko o fachowy transport, ale będzie także jej „wizytówką”. Przedsiębiorcy, aby zatrzymać takiego pracownika decydują się na różne rozwiązania. W obecnym czasie zmian w systemie emerytalnym wartością dodatnią dla zatrudnionych może być oferowanie ubezpieczenia z opcją inwestowania na przyszłą emeryturę.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!