Wdrożenie Ecotax zawieszone do odwołania

17 października 2014, 12:58

Francuski rząd po raz kolejny zdecydował się przesunąć datę wdrożenia nowego podatku drogowego Ecotaxe, który ma objąć w sumie 15 tys. dróg publicznych we Francji.

Wejście w życie podatku Ecotaxe jest przesuwane już od ponad roku, w związku z protestami środowisk związanych z sektorem transportowym. Na skutek groźby kolejnego strajku w miniony poniedziałek, francuski rząd zdecydował się zawiesić decyzję o wdrożeniu nowego obciążenia dla przewoźników. Zaplanowano także podjęcie rozmów, które mogą prowadzić do zmian w planowanych regulacjach podatkowych.

– „Obecny projekt podatku drogowego Ecotaxe ma objąć wszystkie pojazdy powyżej 3,5 t dmc i ma obowiązywać na 15 tys. km dróg publicznych. Będzie on funkcjonował niezależnie od istniejącego już systemu TIS-PL, czyli autostrad obsługiwanych przez prywatne spółki. Wysokość opłat ma być uzależniona od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej oraz klasy emisji spalin." – mówi Piotr W. Krawiecki, Prezes Zarządu DSV Road.

Celem Ecotaxe jest redukcja emisji CO2 poprzez działania dwubiegunowe. Z jednej strony polegają one na podwyżce kosztów transportu drogowego, przy jednoczesnej promocji rozwiązań multimodalnych, a z drugiej na przeznaczeniu środków z nowego podatku na inwestycje w infrastrukturę multimodalną. Nowe obciążenia dla przewoźników drogowych poskutkują nieuniknioną podwyżką stawek za usługi transportu drogowego.

Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem http://www.ecomouv.com/en.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!