3 x Środowisko – ekologiczny projekt dla małych i średnich przedsiębiorstw

25 listopada 2014, 9:35

Ekologiczny projekt „3 x Środowisko” skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw – ten sektor to 99% wszystkich firm w naszym kraju. Celem inicjatywy jest zachęcenie przedsiębiorców do oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Polska zużywa dwukrotnie więcej zasobów niż jest dostępne na jej terenie. Oszczędzanie zasobów takich jak woda i energia elektryczna jest kluczowe. Projekt „3 x Środowisko” ma być odpowiedzią na potrzeby zarówno środowiska, jak i samych przedsiębiorców.

21 października w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „3 x Środowisko” z udziałem ekspertów, eko-przedsiębiorców oraz ambasadora projektu dziennikarza Radosława Brzózki.

Sektor MŚP zatrudnia 9 mln osób i stanowi 99% wszystkich firm w Polsce, z czego*: 

 • zaledwie 1,8% małych i średnich przedsiębiorców postrzega swój wpływ na środowisko jako „duży” lub „bardzo duży”;
 • aż 42,3% przedsiębiorców nie podjęło żadnych działań prośrodowiskowych w ciągu ostatnich 5 lat;
 • dla niemal połowy (48,7%) główną przeszkodą we wdrażaniu rozwiązań jest brak wiedzy.

 

Odpowiedzią na potrzebę sygnalizowaną przez przedsiębiorców jest projekt „3 x Środowisko”, realizowany przez stowarzyszenie REFA Wielkopolska, Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Ustawicznej TRANSFER oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Projekt ma na celu wsparcie we wprowadzaniu zmian, pozwalających efektywnie gospodarować zasobami i uczynić firmy proekologicznymi. Adresowany jest do małych i średnich przedsiębiorców z 6 branż: budowlanej, drzewnej, samochodowej, drukarskiej, spożywczej oraz usług osobistych.

– „Głównym celem projektu 3 x Środowisko jest wzrost świadomości przedsiębiorców i ich otoczenia w zakresie działań pro ekologicznych. Przedsiębiorcy często nie mają czasu, by zgłębiać nowe tematy spoza ich podstawowej działalności, stąd wynika niekiedy brak wiedzy, jak działać pro-ekologicznie w firmie, nie obniżając jakości usług i wyrobów, oszczędzając przy tym pieniądze. Zależy nam, by przedsiębiorcy dbali o środowisko z własnej woli, ale wiemy też, że prawo obliguje ich do wielu czynności związanych z ochroną środowiska. Produkty projektu mają być nie tylko podpowiedzi, jak można zacząć dbać o środowisko i oszczędzać, ale również jakich przepisów należy przestrzegać." – mówi Leszek Nowaczyk, Kierownik Projektu 3 x Środowisko.

W ramach projektu realizowane są takie działania, jak:

 • praktyczne warsztaty prowadzone przez specjalistów dla właścicieli i pracowników MŚP;
 • dzielenie się wiedzą poprzez dostęp do bazy dobrych praktyk;
 • dostarczanie specjalistycznych materiałów, jak opracowane na potrzeby projektu informatory branżowe;
 • organizowanie internetowych for przekazu wiedzy (webcastów);
 • doradztwo ekspertów branżowych.

 

Aby zacząć przygodę z ekologią w firmie, wystarczą niewielkie zmiany codziennych przyzwyczajeń, procedur, sprzętu, np.:

 • zmiana oświetlenia w budynku (zwłaszcza w przypadku firm pracujących w nocy, np. branży piekarskiej);
 • zmiana baterii kurkowej na baterię oszczędnościową;
 • wykorzystywanie perlatorów (pozwalają na zmniejszenie zużycia wody);
 • odzyskiwanie ciepła.

 

Tytuł EkoAmbasadora projektu przyjął Radek Brzózka, znany dziennikarz programów popularnonaukowych, poświęconych m.in. energii, zasobom naturalnym i segregacji odpadów.

– „Udział w projekcie jest dla mnie czymś w rodzaju wielkiego eksperymentu. Mam nadzieję, że nie tylko odpowiemy sobie na moje ulubione pytanie – jak to działa? – ale pokażemy, że oszczędzanie faktycznie jest możliwe i przynosi wymierne korzyści… Kampania 3 x Środowisko różni się od wielu innych podobnych akcji tym, że za hasłami stoją konkretne działania i to mnie przekonało, że warto jest ją wesprzeć." – mówi Radek Brzózka.

 

*dane: raport PARP „Zrównoważona produkcja w działalności firm”, 2011.  

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!