Fomar Friction – doświadczenie, innowacje, zasięg

10 marca 2015, 8:43

Fomar Friction na przestrzeni lat przechodził wiele zmian własnościowych. Dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek części hamulcowych w Europie Centralnej i Wschodniej. To jednak nie jedyna przestrzeń działania tej globalnej marki. Jej produkty popularne są na trzech kontynentach – w Europie, Azji oraz w Afryce.

Fomar Friction – organizacja

Fomar produkuje elementy układu hamulcowego już od roku 1956. Od 2004 r. marka jest znana jako Fomar Friction. Częste zmiany właścicieli nie zahamowały rozwoju firmy. Wręcz przeciwnie, przyczyniły się do jej rozwoju. W 2012 r. koncern MAT Holdings Inc. z siedzibą w USA kupił od Borg Automotive A/S markę Fomar Friction oraz organizację sprzedażową i wszelkie związane z tym prawa handlowe i certyfikaty. Nowy właściciel zdecydował się połączyć Fomar Friction z firmą Roulunds Braking ApS (przejętą 9 lat wcześniej).

Amerykański koncern MAT jest silnym graczem na rynku motoryzacyjnym, ale to nie jedyna branża, w której jest wyspecjalizowany. Holding generujący rocznie około biliona dolarów obrotu specjalizuje się także w narzędziach, ogrodnictwie, przetwórstwie metali i tworzyw sztucznych, oświetleniu, hydraulice czy urządzeniach energetycznych.

Motoryzacja stanowi jeden z najistotniejszych segmentów działalności koncernu. Obecnie MAT jest największym dostawcą części zamiennych w sektorze motoryzacji na rynku amerykańskim. Działa także w Europie i Azji. Punktem zwrotnym było przejęcie w 2003 r. duńskiej firmy Roulunds Braking, wytwórcy klocków hamulcowych oraz zestawów naprawczych do szczęk samochodów osobowych i ciężarowych. Celem organizacji sprzedażowej Roulunds Braking było m.in. uzyskanie pokrycia rynku pod względem szerokości oferty na poziomie 98%. Kluczowym krokiem do osiągnięcia tego celu był zakup Fomar Friction i utworzenie wspólnej z Roulunds organizacji sprzedaży. Dzięki doświadczeniu duńskiej marki, produkującej na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego od 1926 r., Fomar Friction mógł znacznie rozwinąć swoją ofertę i jeszcze bardziej wydajnie pracować nad innowacjami technologicznymi.

Oferta marki Fomar Friction

W chwili obecnej pod marką Fomar Friction, Roulunds Braking ApS sprzedaje:

  • 800 referencji klocków hamulcowych do samochodów osobowych i dostawczych
  • 220 referencji szczęk hamulcowych do samochodów osobowych i dostawczych
  • 2000 referencji okładzin hamulcowych do samochodów użytkowych (nominały i nadwymiary)
  • 65 referencji klocków hamulcowych do samochodów użytkowych

Oferta stale rośnie. Ostatnio poszerzyła się o tarcze hamulcowe do samochodów użytkowych. Obecnie ta gama produktów liczy 43 najbardziej popularne referencje.Wkrótce firma wprowadzi do oferty ponad 160 nowych pozycji klocków do samochodów osobowych.

Produkcja i certyfikaty

Jakość wyrobów marki Fomar Friction potwierdzają liczne certyfikaty – m.in. ISO 14001, TS164 i homologacje R90, jak również rosyjskie i ukraińskie GOST, a także certyfikat EAC. Klocki hamulcowe produkowane są tylko z surowców dostarczanych przez zaufanych dostawców i według innowacyjnej technologii. Nowoczesna metoda produkcji pozwala na uzyskanie produktu o doskonałych parametrach użytkowych. Producent stosuje specjalną, trzecią warstwę – tzw. podsypkę. Jej zadaniem jest silniejsze związanie płytki z materiałem ciernym. Wszystkie klocki są wyposażone w tzw. Shimmsy, czyli dodatkowe płytki tłumiące drgania.

Do produkcji swoich wyrobów, Fomar Friction używa 32 mieszanek ciernych, które nie tylko są bezazbestowe, ale również nie zawierają ołowiu, tlenku rtęci, kadmu i chromu VI. Dzięki temu spełniają wysokie wymagania ekologiczne ELV. Od wielu lat producent prowadzi również intensywne badania nad wdrożeniem produktów o bardzo niskiej zawartości miedzi (<0,5%).

Duże znaczenie dla firmy mają także badania i rozwój. Koncern cały czas inwestuje w nowe wyposażenie laboratorium – nowy sprzęt do badań stanowiskowych, dynamometrycznych, aparaturę do badań surowców i końcowych wyrobów.

Więcej informacji na temat produktów Fomar Friction można znaleźć na nowej stronie internetowej firmy: www.fomar.com.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!