Komputer pokładowy CarCube firmy Trimble

21 maja 2015, 13:06

Komputery pokładowe firmy Trimble zostały zainstalowane w ciągnikach siodłowych firmy „Leszek i Agata” Sp. z o.o. w styczniu 2015 r. „Leszek i Agata” należy do Grupy Oscar z siedzibą w Tomaszowie Lubelskim. Specjalizuje się w przewozach międzynarodowych artykułów spożywczych i chłodniczych.

Analiza stylu jazdy

Potrzeba wdrożenia systemu telematycznego do planowania tras oraz monitorowania pracy kierowców i komunikowania się z nimi zrodziła się w firmie „Leszek i Agata” już w 2009 r., ale ówczesne perturbacje na polskim rynku transportowym spowodowały, że wiele inwestycji, w tym zakup systemów telematycznych, zostało odłożonych w czasie.

Na polskim rynku działa wiele podmiotów oferujących systemy telematyczne. Z tego względu firma „Leszek i Agata” przeprowadziła szczegółowe porównanie różnych rodzajów systemów dostępnych na rynku, zanim ostatecznie podjęła decyzję o wyborze komputerów pokładowych CarCube firmy Trimble.

Leszek Kapka, Prezes firmy „Leszek i Agata”, powiedział:

– „Na początku 2015 r. mogliśmy wreszcie zrealizować odkładane inwestycje. Chcieliśmy zmniejszyć zużycie paliwa oraz poprawić komunikację między dyspozytorami i kierowcami. Zgodnie z naszym założeniem system telematyczny miał nam pomóc osiągnąć znaczne oszczędności paliwa dzięki skrupulatnej kontroli realizowanych operacji transportowo-logistycznych”.

Oprócz oszczędności paliwa kolejnym celem było zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w ramach wdrażanej przez firmę strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Ponadto prezes firmy oczekiwał zwiększenia efektywności zarządzania taborem oraz przyspieszenia procesów planowania i wysyłania pojazdów i kierowców.

Leszek Kapka dodał:

– „Wszystkie te czynniki, czyli oszczędność paliwa, redukcja emisji dwutlenku węgla oraz poprawa zarządzania flotą i planowania działań logistycznych, powinny przełożyć się na zwiększenie efektywności i konkurencyjności firmy”.

Krótszy załadunek i rozładunek

Przygotowania do wdrożenia systemu telematycznego oferowanego przez Trimble w firmie „Leszek i Agata” rozpoczęły się w 2014 r. Na początku do jego wdrażania wyznaczono dwie osoby, w tym dyspozytora. Obecnie są one odpowiedzialne za szkolenie zarówno dyspozytorów, jak i kierowców w zakresie odpowiedniej obsługi komputera pokładowego CarCube.

Leszek Kapka, powiedział:

– „W naszej firmie zatrudniamy różnych kierowców i przypuszczaliśmy, że będą niechętnie podchodzić do nowinek technologicznych. Jednak – ku naszemu zaskoczeniu – szybko się uczą. Jestem przekonany, że wkrótce przyzwyczają się do nieco innego sposobu pracy opartego na systemie telematycznym. Spodziewamy się, że nowy system komputerów pokładowych pozwoli skrócić czas oczekiwania na rozładunek i załadunek, co przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania naszej floty. To z kolei umożliwi usprawnienie działalności operacyjnej”.

Ciężarówka zarabia tylko wtedy, kiedy jeździ. Komputery pokładowe CarCube firmy Trimble mają umożliwić kierowcom maksymalne zwiększenie liczby przejechanych kilometrów i zmniejszenie zużycia paliwa. Zdaniem Pawła Wojtysiaka, reprezentującego Trimble Transport & Logistics, firma „Leszek i Agata” to doskonały przykład kompleksowej implementacji systemu telematycznego oferowanego przez Trimble.

– „Klient już na początku realizacji projektu miał jasno określone cele, między innymi w zakresie usprawnienia działalności operacyjnej. Wdrożenie naszego rozwiązania w firmie „Leszek i Agata” jest dla Trimble szczególnie cenne ze względu na możliwość wykorzystania pełnej funkcjonalności naszego systemu. Stanowi także kolejny przykład modelowego rozwiązania telematycznego w biznesie transportowym” – komentuje Paweł Wojtysiak.

 

Firma „Leszek i Agata” tworzy trzon transportowo-logistyczny Grupy Oscar. Realizuje przewozy głównie do Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji. Została założona w 1998 r. Główna siedziba firmy znajduje się w Tomaszowie Lubelskim. Własna agencja celna pozwala na kompleksową spedycyjną obsługę klientów w zakresie odpraw celnych. Firma rozwija sieć zagranicznych placówek. Od 2007 r. działa jej przedstawicielstwo we Lwowie. Planowane jest otwarcie filii w Kijowie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!