Koronawirus: wyniki ankiety dla właścicieli firm transportowych

, 30 marca 2020, 14:54

Niestety wnioski z ankiety nie są optymistyczne. Wskazują, że zdecydowana większość przedsiębiorstw boryka się z koniecznością zawieszenia lub ograniczenia swojej działalności. Aż w 17,6% przypadków, działalność firm naszych ankietowanych została już zawieszona.

Większość działających firm zadbała o środki ochronne dla pracowników. Tylko w 4% przypadków (według odpowiedzi naszych ankietowanych) nie wdrożono żadnych środków ochronnych wobec epidemii. Do najczęściej stosowanych działań ochronnych należą: umieszczanie środków dezynfekcyjnych w każdym dziale firmy, wyposażenie pracowników w maski, rękawice ochronne itp., wprowadzenie zakazu wizyt osób niezatrudnionych w firmie oraz ograniczenie bezpośrednich fizycznych kontaktów pracowników biura i magazynu z kierowcami. Choć jak wynika z naszej ankiety przeprowadzonej wśród kierowców (link), nie czują się oni bezpieczni w obliczu pandemii, większość nie rezygnuje z pracy. Potwierdzają to pracodawcy. Większość z nich nie odczuwa problemów związanych z odmową wykonywania obowiązków przez pracowników.

Właściciele już teraz liczą się ze spadkiem poziomu usług wykonywanych przez ich firmy. Wyniki przedstawiają zdecydowanie pesymistyczny scenariusz.

Już aktualnie w naszym kraju nie brakuje firm, w których przypadku większość pojazdów stoi bezczynnie na placu. Na poniższym wykresie przedstawione zostały odpowiedzi tylko firm które zadeklarowały ciągłość działalności. Przypominamy, że 17,6% badanych zaznaczyło, że ich firma zawiesiła działalność.

Ponad 70% badanych już teraz doświadcza co najmniej znacznych problemów spowodowanych brakiem zleceń przewozowych.

Oczywiście prognozowanie odległej przyszłości rynku w obecnej sytuacji jest niezwykle trudne, dlatego też właścicieli firm zapytaliśmy wyłącznie o wyniki ich przedsiębiorstw w marcu. Już teraz można zauważyć duże spadki.

Zdecydowana większość firm już teraz zamierza podjąć działania antykryzysowe. Pierwszym wyborem w tym zakresie jest ograniczanie inwestycji w rozwój firmy. Na ten moment tylko co trzecia firma deklaruje redukcję płacy pracowników. Popularnym wyborem było też ograniczenie lub zamknięcie części działalności.

Z powyższą kwestią wiąże się również trudny temat konieczności dokonywania zwolnień pracowników. Już teraz myśli o tym co trzecia firma. Tylko 5% badanych na ten moment nie rozważa zwolnień.

Choć w rządowym projekcie Tarczy Antykryzysowej mogą jeszcze zajść zmiany, już teraz zapytaliśmy właścicieli firm o ich opinię na temat programu (jego wstępny zarys był powszechnie znany w momencie uruchomienia ankiety). Jak widać, branża transportowa nie jest usatysfakcjonowana propozycjami rządu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!