Szkolenie “Układy klimatyzacji w pojazdach ciężarowych” w Inter Cars

9 marca 2015, 15:42

Powoli zbliża się wiosna i kiedy nadejdą pierwsze cieplejsze dni do warsztatów zaczną zgłaszać się użytkownicy samochodów z niesprawną klimatyzacją. Warto wcześniej się do tego przygotować. Inter Cars SA zaprasza na najbliższe szkolenia ciężarowe.

Na szkoleniu omawia się budowę, zasadę działania oraz najczęściej pojawiające się uszkodzenia w układzie klimatyzacji. Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na zajęciach praktycznych do samochodu testowego podłączana jest stacja do obsługi klimatyzacji. Układ klimatyzacji jest opróżniany, osuszany i ponownie napełniany. Dodatkowo przeprowadzana jest diagnostyka komputerowa i symulacja błędów, co pozwala utrwalić wiedzę wcześniej zdobytą na zajęciach teoretycznych.

Obieg czynnika chłodniczego w klimatyzacji stosowanej w ciężarówkach niewiele różni się od jego odpowiednika w samochodach osobowych. Układ chłodniczy narażony jest na szereg uszkodzeń. Wielu tym uszkodzeniom można zaradzić przez stosowanie regularnych okresowych konserwacji. Kiedy już dojdzie do uszkodzenia układu, można za pomocą dostępnych narzędzi przeprowadzić diagnozę, a następnie naprawę. Wszystkie te czynności zostają omówione na szkoleniu.

Układy klimatyzacji stosowane w samochodach można podzielić na manualne i automatyczne. Manualne są stosunkowo proste, tu głównym elementem sterującym jest najczęściej termostat. Układy sterowania automatycznego są zwykle bardziej skomplikowane i wymagają zastosowania sterowników, elementów wykonawczych, takich jak zawory i silniki nastawcze. Do kontroli procesów związanych z ogrzewaniem, wentylacją i chłodzeniem są oczywiście potrzebne czujniki. O ile zasada działania i diagnoza układu chłodniczego jest praktycznie taka sama w większości pojazdów, o tyle systemy sterowania w poszczególnych pojazdach mogą się różnić. Zastosowanie sterowania automatycznego daje komfort kierowcy, ale również pozwala na sprawniejsze i bardziej ekonomiczne działanie układu. Nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Zastosowanie wielu dodatkowych elementów powoduje często trudności ze znalezieniem przyczyny niedomagania klimatyzacji.

Szkolenie jest dostępne od marca 2015 r.

Harmonogram szkoleń jest dostępny na stronie: www.szkolenia.intercars.com.pl

Treść szkolenia:

1.       Zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania napraw i konserwacji układów klimatyzacji.

2.       Właściwości olejów do klimatyzacji oraz czynników chłodniczych R12 i R134a.

3.       Podstawy budowy i zasady działania układu chłodniczego klimatyzacji.

4.       Budowa i zasada działania poszczególnych elementów składowych klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji (kompresor, zawór rozprężny, filtr-osuszacz, skraplacz, parownik, nagrzewnica, itp.).

5.       Obieg czynnika chłodniczego i płynu chłodzącego.

6.        Skrócony przegląd systemów klimatyzacji w pojazdach ciężarowych.

7.       Omówienie podstawowych elementów sterowania klimatyzacją (termostaty, czujniki, silniki nastawcze, zawory wodne, sterowniki, itp.).

8.       Omówienie schematów elektrycznych na przykładzie klimatyzacji BEHR.

9.       Omówienie najczęściej pojawiających się uszkodzeń.

10.   Zajęcia praktyczne:

a.       lokalizacja poszczególnych elementów w pojeździe,

b.      konserwacja układu klimatyzacji (odzyskanie czynnika chłodniczego, osuszanie układu, sprawdzenie szczelności, napełnienie),

c.       diagnostyka komputerowa i z użyciem innych narzędzi,

d.      sprawdzenie skuteczności działania układu.

 

Czas trwania szkolenia – 1 dzień

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!