Bosch prezentuje nowe układy kierownicze Servotwin

23 października 2017, 13:46

Układ kierowniczy z elektrycznym wspomaganiem zyskuje popularność. Bosch dysponuje pełną wiedzą w zakresie układów kierowniczych do samochodów osobowych i transferuje ją na pojazdy użytkowe i autobusy.

Servotwin firmy Bosch jest pierwszą na świecie zintegrowaną przekładnią kierowniczą ze wspomaganiem elektrohydraulicznym do ciężkich pojazdów użytkowych i autobusów, która weszła do produkcji seryjnej. Przekładnia jest bardziej efektywna niż poprzednie układy kierownicze dzięki nakładaniu się momentu obrotowego (od wspomagania hydraulicznego i elektrycznego).

Umożliwia również realizację funkcji wspomagania kierowcy, które sprawiają, że jazda autobusem jest bezpieczniejsza i łatwiejsza. Jedną z tych funkcji na bazie przekładni Servotwin jest asystent utrzymywania pasa ruchu, który ostrzega kierowcę, gdy tylko nieumyślnie wyjedzie z pasa. Jeśli kierowca nie zareaguje, system interweniuje kierując autobus z powrotem na pas ruchu.

Elektryczne wspomaganie kierownicy pomaga ponadto w czasie powolnej jazdy lub w korku, a także automatycznie utrzymuje odpowiedni dystans do poprzedzającego pojazdu. Kierowca monitoruje działanie systemu i może w każdej chwili przejąć kontrolę. Inną sytuacją, w której przekładnia Servotwin staje się dla kierowcy pomocna, jest nagły podmuch boczny, który może być niebezpieczny dla autobusu ze względu na jego wielkość. Układ kierowniczy kompensuje podmuchy wiatru i wprowadza korekty położenia kierownicy uruchamiając silnik elektryczny. Jazda autobusem nigdy nie była tak bezpieczna i komfortowa.

Skręcane koła tylne

Bosch opracował nową koncepcję elektrohydraulicznego układu skręcania kół osi tylnej, dzięki czemu łatwiej jest manewrować ciężkimi pojazdami użytkowymi. Szczególnie przydatne jest to w autobusach z dużym rozstawem osi, ponieważ układ ten zmniejsza promień skrętu. Wzrost manewrowości sprawdza się szczególnie w ruchu miejskim. Ponadto układ skręcania kół poprawia stabilność pojazdu przy dużych prędkościach, a tym samym sprawia, że zmiana pasa ruchu na autostradzie staje się bardziej bezpieczna i łatwiejsza.

Działa to w następujący sposób – elektrohydrauliczny układ skręcania kół jest niezależnym układem typu „power-on-demand“ (działającym zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem), działającym na oś poprzedzającą lub nadążną w dużych ciężarówkach i autobusach. To, co wyróżnia układ, jest innowacyjnym połączeniem siłownika hydraulicznego i elektronicznego zespołu napędowego.

Oznacza to, że skręcanie kół jest sterowane elektronicznie, napędzane elektrycznie i nie wymaga mechanicznego ani hydraulicznego połączenia między osią przednią i tylną. Dzięki funkcji “power-on-demand” energia jest wymagana tylko wtedy, gdy skręcanie jest faktycznie aktywne. Silnik elektryczny napędza pompę, która za pomocą siłownika głównego wytwarza ciśnienie hydrauliczne i przenosi go do tylnej osi.

W porównaniu z konwencjonalnymi układami kierowniczymi, rozwiązanie to zapewnia oszczędność 0,6 litra paliwa na 100 km. Elektrohydrauliczny układ skręcania kół osi tylnej Bosch jest przystosowany zarówno do integracji w pojazdach na linii produkcyjnej, jak i w przypadku modernizacji poza fabryką. Wszystkie parametry geometryczne pojazdu, takie jak rozstaw kół i kąt skrętu, są programowane indywidualnie w sterowniku układu kierowniczego.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

pezet, 24 października 2017, 18:59 0 0

kolejna nowość, którą za jakiś czas trzeba będzie naprawiać lub wymienić bo właśnie minął czas gwarancji...

Odpowiedz