Febi: zadania filtrów paliwa

24 kwietnia 2018, 8:16

Rozwój technologii filtrowania jest bezpośrednią odpowiedzią na zmiany w konstrukcji silników. W nowoczesnych silnikach wysokoprężnych stosuje się wykonane z ogromną precyzją elementy, które poddawane są skrajnym obciążeniom. A wszystko przy tolerancjach poniżej dwóch mikronów.

Paliwo służy nie tylko do wytwarzania energii, ale w przypadku silnika wysokoprężnego smaruje również ruchome części pomp wysokiego ciśnienia oraz elementy układu wtryskowego.

Separowanie wody

Paliwo, czyli różne rodzaje benzyny oraz oleju napędowego, musi być skutecznie chronione przed dostępem działających ściernie zanieczyszczeń. Jeszcze większe wymagania stawiane są w przypadku silników wysokoprężnych. W zbiorniku paliwa zachodzi zjawisko kondensacji wilgoci zawartej w powietrzu.

Jeżeli woda nie zostanie skutecznie usunięta, może dojść do uszkodzenia elementów wrażliwego układu wtryskowego. Oferowane przez febi filtry oleju napędowego zbudowane są z materiału koalescencyjnego, który przepuszcza paliwo i jednocześnie zatrzymuje wodę. Ta, po skropleniu, osadza się na dnie obudowy filtra paliwa. Spuszczanie zgromadzonej wody jest rutynową operacją podczas serwisowania pojazdu (rysunek 1).

Zanieczyszczenia w paliwie

Zanieczyszczenia przedostające się podczas tankowania oraz korozja wewnątrz zbiornika paliwa to niestety codzienność. Mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nowoczesne układy zasilania. Już nawet najmniejsze zanieczyszczenia potrafią uszkodzić wysokociśnieniowy układ wtrysku Common Rail w silnikach wysokoprężnych. To z kolei ma wpływ na skuteczność procesu spalania, zużycie paliwa, stabilność pracy na wolnych obrotach oraz emisję zanieczyszczeń.

Grzyby w zbiorniku

Olej napędowy jest niestabilną cieczą organiczną i dla pewnych grzybów (Cladisporium resinae) stanowi doskonałą pożywkę. Unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów zanieczyszczają paliwo. Wilgoć w zbiorniku paliwa oraz ciepło stwarzają doskonałe środowisko do ich rozwoju. Produkty uboczne grzybów zatykają przewody paliwowe. Rozwiązaniem jest regularne serwisowanie i montaż filtrów, które wychwytują wodę z paliwa i tym samym zapobiegają rozwojowi grzybów (rysunek 2).

.

Oferta filtrów paliwa febi dostępna jest na stronie: www.trucks.febi-parts.com

Marka produktów febi jest częścią bilstein group – przedsiębiorstwa skupiającego również inne silne marki. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.bilsteingroup.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!