System hamulcowy z Safe Parking – jak to działa?

21 października 2013, 11:12

Pneumatyczny układ hamulcowy z EB+Gen3 oraz funkcja Safe Parking to jeden z najbezpieczniejszych systemów hamulcowych dostępnych na rynku. Przedstawiamy szczegóły techniczne tego rozwiązania.

Bezpieczna naczepa dzięki Safe Parking

Safe Parking to kilkukrotnie nagradzana na najważniejszych targach branżowych w Europie funkcja opracowana przez firmę Haldex i polegająca na całkowitym zabezpieczeniu naczepy przed niepożądanym przetoczeniem podczas podczepiania jej do ciągnika. Safe Parking dostępny jest w zaworach TrCM+, TEM® oraz TEM® Safe Parking Single.

Firmy transportowe potwierdzają, że niepożądane przetoczenie zdarza się bardzo często. Dwa błędy, jeden po drugim, mogą stworzyć poważne zagrożenie. Pierwszy błąd to nieuruchomienie hamulca parkingowego po odłączeniu naczepy. Drugi to podłączenie linii pneumatycznych w nieprawidłowej kolejności, przez co naczepa staje się źródłem zagrożenia. Jeśli kierowca nie podczepił mechanicznie naczepy do ciągnika i jeśli pojazdy są zaparkowane na pochyłym terenie, kierowca może zostać ściśnięty między przednią ścianą naczepy a kabiną. Inna możliwość, równie zła, jeśli naczepa stoczy się do tyłu, może stanowić zagrożenie dla ludzi i ruchu drogowego. Safe Parking zapobiega takim sytuacjom, nie pozwalając na automatyczne odhamowanie naczepy po podłączeniu czerwonej linii zasilającej, co ma miejsce w innych układach hamulcowych. Kierowca musi ręcznie i przede wszystkim świadomie zwolnić hamulce naczepy.

TrCM+ to pierwszy zawór z funkcją Safe Parking. Zaprezentowany przez Haldex w 2010 roku na targach IAA w Hanowerze i nagrodzony I. nagrodą w kategorii Bezpieczeństwo. TrCM+ oprócz funkcji Safe Parking charakteryzuje się tym, że uruchamia siłowniki membranowe (tzw. hamulec zasadniczy) po odłączeniu złącza czerwonego od naczepy. TEM® Safe Parking, którego oficjalna premiera odbyła się podczas targów Solutrans w Lionie w 2011 w odróżnieniu od TrCM+ uruchamia siłowniki sprężynowe (tzw. hamulec parkingowy) po odłączeniu złącza czerwonego. TEM® to również uproszczona instalacja pneumatyczna oraz lepszy czas reakcji układu hamulcowego dzięki temu, że ciśnienie hamowania podawane jest bezpośrednio do modułu EBS. TEM® Safe Parking zdobył uznanie jury i zdobył I. nagrodę w Lionie w kategorii Innowacje.

TEM® Safe Parking Single to najmłodsze dziecko rodziny Safe Parking. Zawór posiada tylko jedną gałkę sterującą (czerwoną) zamiast dwóch. Jednak w tym przypadku mniej oznacza więcej. Zawór z jedną gałką sterującą zapewnia funkcję „Deadman”. Dzięki niej hamulce odczepionej naczepy mogą być zwolnione jedynie ręcznie, poprzez wciśnięcie czerwonej gałki. Jest tylko jeden sposób na manewrowanie naczepą odczepioną od ciągnika; jeśli czerwona linia zasilająca jest podłączona, wówczas hamulec może być zwolniony przez wciśnięcie czerwonej gałki zaworu.

TEM® Safe Parking Single z funkcją „Deadman” zwiększa bezpieczeństwo na dwa sposoby. Po pierwsze, zapobiega sytuacji, kiedy naczepa została zaparkowana z wyłączonymi hamulcami. Może się to zdarzyć, gdy naczepa była przetaczana i nie miała podłączonych pneumatycznych linii zasilających np. wózkiem widłowym lub gdy kierowca zapomniał uruchomić hamulec parkingowy po odczepieniu naczepy. Po drugie TEM®  Safe Parking Single eliminuje ryzyko związane z przypadkowym zwolnieniem hamulców zaparkowanej naczepy np. przez bawiące się dzieci.

TEM® Safe Parking Single nie wpływa na profesjonalne manewrowanie naczepą np. w portach, gdzie pojazdy używane do przetaczania naczep zawsze wyposażone są w linie pneumatyczne, które po podłączeniu pozwalają na bezpieczne zwolnienie hamulców. Safe Parking zdobywa coraz większe uznanie największych firm transportowych w Europie oraz wiodących producentów naczep i przyczep. Haldex rozwija i dostarcza rozwiązania dla globalnego przemysłu pojazdów użytkowych, skupiając się na pneumatycznych systemach hamulcowych i zawieszenia. Notowana na giełdzie papierów wartościowych w Sztokholmie firma Haldex posiada roczną sprzedaż około 4 miliardów SEK i zatrudnia około 2350 ludzi.

Pneumatyczne układy hamulcowe z funkcją Safe Parking firmy Haldex są dostępne w punktach sieci sprzedaży Autos.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!